Polska zbuduje sieć centrów wiedzy i technologii

Autor: mat. prasowe MNiSW 2016-12-02 09:11:11
Polska ma szansę stać się pierwszym krajem na świecie, który zbuduje sieć zdigitalizowanych centrów wiedzy w technologii Virtual Reality – zapowiedział na konferencji prasowej podsumowującej swój rok w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wicepremier Jarosław Gowin.

SOWA, czyli Strefa Odkrywanie Wiedzy Aktywnej to wkład resortu nauki w setne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Do 2021 roku może powstać nawet sto takich obiektów w kraju. – Jednym z założeń SÓW jest dotarcie do miast powiatowych. To będzie coś w rodzaju Minicentrów Nauki Kopernik – a więc lokalnych, powiatowych centrów nauki wyposażonych w nowoczesne laboratoria. W tych laboratoriach zajęcia będą mogły odbywać się zajęcia w ramach uniwersytetów dla dzieci, uniwersytetów trzeciego wieku, ale przede wszystkim lekcje szkolne, zwłaszcza w dziedzinie nauk przyrodniczych – stwierdził premier.

W ramach programu SOWA funkcjonować będą zdigitalizowane centra wiedzy w technologii Virtual Reality. – Zaawansowane pod względem technologicznym centra wiedzy będą opierały się na aplikacjach mobilnych, dostępnych z poziomu smartphone’ów, i okularach VR – to one pozwolą na zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości. Podróż po Układzie Słonecznym, epokach historycznych czy wejście do wnętrza krateru – dzięki VR wszystko jest możliwe, a ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia twórców.

– Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ciągu czterech lat funkcjonowania programu może przeznaczyć na jego realizację nawet 150 mln zł. Pozostałe środki zapewnią wybrani w przetargu partnerzy zewnętrzni – powiedział Kamil Bortniczuk z ministerstwa nauki, pomysłodawca SÓW. SOWA, to kolejny program realizowany w ramach społecznej odpowiedzialności nauki obok Uniwersytetu Młodego Odkrywcy, Wsparcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Naukobusów.

Ustawa na dziesięciolecia Na konferencji prasowej minister Gowin referował osiągnięcia ministerstwa z minionego roku: ustawa deregulacyjna ułatwiająca studiowanie, ustawa o innowacyjności, nowatorska i odważna formuła prac nad Ustawą 2.0. – to tylko najważniejsze dokonania. Wicepremier podkreślił skalę konsultacji społecznych i środowiskowych, które towarzyszą pracom nad tzw. konstytucją dla nauki. Oprócz konkursu na napisanie Ustawy 2.0., w wyniku którego wyłoniono trzy niezależne grupy ekspertów, propozycje i założenia mające głęboko zreformować polskie szkolnictwo wyższe są dyskutowane podczas comiesięcznych konferencji tematycznych organizowanych w ramach przygotowań do Narodowego Kongresu Nauki. – Chcemy w przyszłym roku uchwalić taką ustawę, która będzie funkcjonowała przez dziesięciolecia. Dlatego też zależy nam na budowie jak najszerszego konsensusu politycznego wokół niej – stwierdził Gowin.

Ustawa deregulująca Najważniejszym dokonaniem pierwszego roku rządów jest uchwalenie tzw. ustawy deregulującej, która obowiązuje od 1 października 2016 roku. Zmniejsza ona w sposób zasadniczy biurokrację na uczelniach, zdejmuje z nauczycieli akademickich wiele obowiązków, a ze szkół wyższych – obowiązków sprawozdawczych. Studentów nie ograniczają już żadne limity, jeśli chodzi o rozpoczynanie drugiego kierunku studiów, więcej pieniędzy przeznaczonych jest na stypendia dla najlepszych, a procedura uzyskania kredytów studenckich została uproszczona i skrócona.

W ciągu tego roku uruchomiono również system monitorowania Elektronicznych Losów Absolwentów, a także stworzono jednolity system antyplagiatowy, co pozwoliło zaoszczędzić aż 100 mln złotych. MNiSW opracowało koncepcję małych grantów w ramach Narodowego Centrum Nauki, które zapełnią lukę w finansowaniu istotnych, niskokosztowych potrzeb środowiska naukowego.

Naukowe zaplecze planu odpowiedzialnego rozwoju Pod koniec listopada tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. pierwszą ustawę o innowacyjności. – To pierwszy tego typu akt prawny, który realnie poprawi współpracę między nauką a biznesem. Obecnie trwają prace nad drugą ustawą, która będzie miała charakter bardziej organizacyjny niż legislacyjny. Powstaje ona na podstawie Białej Księgi Innowacji, która została opracowana razem ze środowiskiem biznesowym, naukowym i administracji publicznej – zauważył na konferencji premier Jarosław Gowin.

– Zreformowaliśmy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, uruchomiliśmy nowe programy grantowe w ramach NCBR, które wesprą kolejne rozwojowe sektory gospodarki. Mamy również zamiar powołać Narodowy Instytut Technologiczny, polską wersję słynnego Instytutu Frauenhofera, która będzie stanowiła naukowo-badawcze zaplecze dla planu odpowiedzialnego rozwoju wicepremiera Morawieckiego – powiedział minister

– Wczoraj zakończyły się konsultacje w sprawie nowej ścieżki awansu zawodowego, czyli ścieżki wdrożeniowej. Za tydzień przedstawimy państwu wyniki tych konsultacji. Mamy również w planach wprowadzenie jeszcze jednej możliwości awansu, mianowicie ścieżki stricte dydaktycznej. Droga ta przeznaczona dla wybitnych dydaktyków – stwierdził Gowin.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u