Podpisano umowę trójstronną ze Związkiem Rektorów Uczelni Ukrainy

Autor: mat. prasowe MNiSW 2017-11-19 10:14:06
Podniesienie rangi dotychczasowego partnerstwa, nadanie mu charakteru trójstronnego i podejmowanie wspólnych działań planowanych na trzyletni okres – to najważniejsze cele, którym przyświecało dzisiejsze podpisanie Umowy trójstronnej o partnerstwie i współpracy między KRASP i FRP ze strony polskiej, i Związkiem Rektorów ze strony ukraińskiej.

Umowa trójstronna o partnerstwie i współpracy - Ta inicjatywa ma na celu zbliżenie, wymianę doświadczeń i wiedzy pomiędzy stroną polską i ukraińską. Rozumiemy, że zaraz po więzach pomiędzy rektorami, tworzą się więzy pomiędzy poszczególnymi środowiskami akademickimi i uniwersytetami, na czym bardzo nam zależy – mówił prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Polskie i ukraińskie uniwersytety mają teraz wspaniały czas, by budować wzajemną współpracę i wymieniać się doświadczeniami – dodał wiceminister.

Najważniejszym punktem wizyty delegacji Związku Rektorów Ukrainy w Polsce było spotkanie z przedstawicielami Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, KRASP i FRP w siedzibie MNISW, podczas którego podpisano Umowę trójstronną o partnerstwie i współpracy. W spotkaniu wzięli udział także m.in. Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce oraz dr Natalia Łukova-Czujko, radca ministra edukacji i nauki Ukrainy.

Postanowienia umowy: Partnerzy deklarują intencje współdziałania w realizacji podejmowanych przedsięwzięć i inicjatyw z ministrami ds. szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce i na Ukrainie, co obejmować będzie:

informowanie o zakresie uzgadnianych działań i przedsięwzięć, planowanych i aktualnie realizowanych,

przedstawianie raportów o ich realizacji i wynikach,

uzgadnianie udziału przedstawicieli ministrów w wybranych działaniach w odpowiedzi na zaproszenie Partnerów, a także zakresu i form ewentualnego wsparcia na ich wniosek, w tym finansowego, ze strony ministrów,

współdziałanie z ministrami na ich zaproszenie, w realizacji postanowień międzyrządowych lub resortowych umów o współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki, podejmowanie przez Partnerów wspólnych działań z innymi podmiotami, w tym pochodzącymi z innych krajów, jeśli wspierać to będzie prowadzoną w Polsce i na Ukrainie politykę rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki,

wspieranie działań doskonalących formułę współpracy środowisk akademickich, z uwzględnieniem rankingów szkół wyższych oraz wspólnych międzynarodowych projektów wydawniczych, w tym monografii naukowych,

wspieranie działań typu „networking” dla uczelni polskich i ukraińskich.

Wspólna wymiana doświadczeń

Wizyta delegacji Związku Rektorów Uczelni Ukrainy potrwa pięć dni (12-16 listopada). Podczas wizyty w Polsce, rektorzy z Ukrainy wzięli udział w debacie panelowej na temat przywództwa w uczelni i sztuki rektorstwa w ramach III Konferencji dla liderów zarządzania uczelniami LUMEN 2017, odbywającej się m.in. pod patronatem MNiSW. Rektorzy odwiedzą także uczelnie w Warszawie i Krakowie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u