Święto Służby Więziennej

Autor: mat. prasowe MS 2018-02-13 10:03:12
Służba Więzienna, trzecia co do wielkości formacja w kraju, ma przed sobą ważne zadania. To dbanie o bezpieczeństwo publiczne, porządek i resocjalizację, ale też stanie na straży pamięci i oparcie się na sile historii, do której z dumą może się odwoływać – mówił Michał Woś podczas wczorajszych (8 lutego) obchodów Święta Służby Więziennej.

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że Straż Więzienna była jedną z pierwszych formacji powołanych w niepodległej Polsce.

- Pięknie służyła w XX-leciu międzywojennym, wielu funkcjonariuszy poniosło śmierć za Ojczyznę. Prawdą jest, że każdy z nas służy Polsce i każdy robi to w inny sposób. Dzisiejsza uroczystość to pokazuje. Wszyscy mamy prawo odwoływać się do pięknych tradycji, na których ta służba wyrosła – powiedział.

Etos służby

Uroczystości w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej towarzyszyło między innymi wręczenie aktów nadania stopni służbowych oraz odznak "Semper paratus" (łac. „Zawsze gotowy”). Wyjątkowym momentem było również wyróżnienie "Odznaką pamiątkową Katyń" dwudziestu osób, które przyczyniły się do utrwalania pamięci i upowszechniania wiedzy o funkcjonariuszach więziennictwa - ofiarach zbrodniczych totalitaryzmów stalinowskiego i hitlerowskiego, poległych, pomordowanych i zmarłych w latach 1939-1956.

- Wszyscy służymy jednej sprawie. 22 tysiące bohaterów różnych służb mundurowych, w tym Straży Więziennej, zachowało się jak trzeba, bez patosu - mówiła w imieniu odznaczonych dr Ewa Kowalska, kierownik Muzeum Katyńskiego.

- Akademicki wykład historii przeprowadzić łatwo, ale to, co robi Służba Więzienna, jest znacznie ważniejsze. To przekaz dla przyszłych pokoleń, rozmowa o wartościach, refleksje o etosie służby – dodała.

Szczególny wymiar

Gen. Jacek Kitliński zwrócił uwagę, że tegoroczne obchody Święta Służby Więziennej mają szczególny wymiar – przypadają w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wiążą się ze 100-leciem polskiego więziennictwa.

- W stulecie swego istnienia Służba Więzienna rozpoczyna realizację procesu gruntownych i kompleksowych reform - zaznaczył.

Przejmowanie więzień z rąk zaborców przez polskie władze rozpoczęło się wraz z odzyskiwaniem niepodległości w 1918 roku, a 8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał jeden z dekretów sankcjonujących więziennictwo w odrodzonej Polsce.

- W rocznicę wydania znamienitego dekretu Marszałka Józefa Piłsudskiego chcę życzyć Państwu dalszej siły w realizacji budowy etosu tej ważnej formacji – powiedział wiceminister Michał Woś.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u