SumoMasters z PB ponownie wśród najlepszych

Autor: mat. prasowe PB 2018-03-06 10:24:30
Nasi mistrzowie z Japonii wrócili z medalami z zawodów w Wilnie i w Warszawie. W sobotę, 3 marca, drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wystartowała w zawodach Robotiada 2018 na Litwie oraz Robomaticon 2018 w Warszawie.

To były pierwsze turnieje robotyczne, na których nasi studenci wystąpili jako mistrzowie świata w kategorii Mega Sumo - po grudniowym zwycięstwie w International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio. W Wilnie zajęli ze swoimi konstrukcjami - 1,2 i 4. miejsce. W Warszawie studenci Politechniki Białostockiej dwukrotnie stawali na podium zdobywając 3. miejsce.

Wygrana w Japonii przyciągnęła nowych pasjonatów robotyki. Na Wydziale Mechanicznym powstają nowe roboty, nie tylko startujące w kategorii Mega Sumo … i radzą sobie coraz lepiej na turniejowej macie.

Robotiada 2018 na Litwie

W zawodach na Litwie wzięło udział prawie 200 konstrukcji. Drużyna w składzie: Maciej Wysocki, Krystian Chojnowski, Bartosz Pawłow, Marek Klimowicz pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego startowała w dwóch kategoriach: MiniSumo oraz MegaSumo. W MegaSumo ponownie najlepszy okazał się robot Masakrator, który wygrał wszystkie swoje walki (w całym turnieju nie przegrywając żadnej rundy, walka odbywa się do dwóch zwycięstw). Drugie miejsce zajął robot Speedster, który uległ jedynie swojemu starszemu bratu Masakratorowi. Czwarte miejsce zajął robot ACE. Swój bój o trzecie miejsce rozegrał z litewskim robotem Vytis. To była to powtórka z zawodów w Japonii, gdzie również obie konstrukcje stanęły naprzeciwko siebie na macie. W Wilnie lepszym robotem okazał się robot litewski i to on zajął 3 miejsce.

W kategorii MiniSumo swojego Buldoga wystawił Bartosz Pawłow. Robot, który powstał w ramach pracy inżynierskiej, przegrał walkę dającą awans do finałów z późniejszym zdobywcą 3 miejsca.

Robomaticon 2018 w Warszawie

Do udanych zawody Robamaticon 2018 mogą zaliczyć nowi członkowie zespołu SumoMasters: Piotr Wasilewski, Paulina Łapińska, Patryk Rakowski, Marcin Dziubek i Łukasz Kotarski. W Warszawie startowali w dwóch konkurencjach: MiniSumo i NanoSumo. Po zaciętych walkach obie konstrukcje w swoich kategoriach zajęły 3 miejsce. Jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza że dla prawie całego młodego zespołu były to pierwsze zawody - mówi opiekun zespołu SumoMasters dr inż. Rafał Grądzki.

Rafał Grądzki podsumowuje: Zespół cały czas się rozwija. Dzięki udziałowi w zawodach zdobywa nowe doświadczenie, a co za tym idzie i nowe pomysły na ulepszenie swoich konstrukcji. Do SumoMasters dołączają nowe osoby, które są zainteresowane poznawaniem robotyki i mechaniki poprzez konstruowanie robotów. Należy również podkreślić, że od jakiegoś czasu zaczęły nas zauważać firmy zewnętrzne, np. Wenglor, FAULHABER, które dostarczają niezbędnych komponentów do budowy robotów. Również dzięki wsparciu Wydziału Mechanicznego PB i Ministerstwa mamy możliwość startu w zawodach. Połączenie tych trzech części: pasji, wiedzy i zaangażowania studentów oraz wsparcia firm oraz dotacji z instytucji publicznych pozwala nam udowadniać, że możemy być "najlepszymi z najlepszych".

Wyjazd i start w zawodach możliwy być dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu Najlepsi z najlepszych! Więcej informacji o robotach sumo z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej powstających pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego można znaleźć na stronie: http://wm.pb.edu.pl/pl/sumomasters/