Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych

Autor: Wielkopolski UW 2018-06-27 19:50:37
Zasłużeni Wielkopolanie odebrali dziś z rąk wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna oraz wicewojewody Marleny Maląg odznaczenia państwowe. Uhonorowani zostali Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, Krzyżami Zasługi, Medalami za Długoletnią Służbę, Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, Medalem "Pro Patria", Brązową Odznaką "Za Zasługi dla Sportu" oraz okolicznościowym Medalem im. Witolda Celichowskiego.

- Zawsze z wielką satysfakcją uczestniczę w uroczystościach wręczenia odznaczeń państwowych. Czas jest bardzo szczególny. Jest to "czas patriotów". Możemy być dumni i zadowoleni, że przyszło nam żyć w tym czasie, bo rok 2018 to same chwalebne rocznice dla Polski i dla Wielkopolski. Stulecie odzyskania niepodległości, stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 1050-lecie biskupstwa poznańskiego. Jestem rad, że mogę dzisiaj wręczyć odznaczenia osobom aktywnym na różnych polach życia publicznego i zawodowego - mówił wojewoda podczas ceremonii wręczenia odznaczeń.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich pośmiertnie otrzymała Waleria Skwarcewicz. Odznaczenie nadane z inicjatywy własnej przez prezydenta Andrzeja Dudę odebrała córka Lidia. Waleria Skwarcewicz, od listopada 1942 roku, po likwidacji getta w Duniłowiczach, ukrywała wraz z rodziną cztery osoby narodowości żydowskiej. Za swoje zasługi uhonorowana została Medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

Odznaczenia otrzymali także mieszkańcy regionu, którzy wyróżnili się wybitnymi zasługami w upowszechnianiu pamięci o historii Polski, a w szczególności roli II Korpusu Polskiego podczas wyzwalania Półwyspu Apenińskiego. Wśród odznaczonych znaleźli się również kombatanci wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, działacze na rzecz kultywowania tradycji kawalerii i jazdy polskiej oraz historii Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Wojewoda Zbigniew Hoffmann, dając wyraz szacunku dla kombatantów i uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz dla osób, które niosły im wsparcie, na wniosek Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 roku "Niepokonani", w podziękowaniu za walkę o wolną Polskę oraz za kultywowanie pamięci o Powstaniu Poznańskim nadał Medal im. Witolda Celichowskiego: Władysławowi Dworczakowi oraz Marianowi Słaboszewskiemu.

Wyróżnieniami uhonorowani zostali też działacze ochrony przeciwpożarowej w powiecie kępińskim, gminie Pyzdry, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Stowarzyszenia Instruktorów Ośrodków Ruchu Drogowego w Pile, działacze organizacji kombatanckich, byli zawodnicy i trenerzy sportowi oraz pracownicy: Szkoły Muzycznej w Kaliszu, Urzędu Gminy w Malanowie, Urzędu Gminy w Damasławku, Urzędu Miejskiego w Zdunach, Starostwa Powiatowego w Słupcy, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u