Centralne obchody Święta Służby Więziennej

Autor: mat prasowe Min. Sprawiedliwości 2018-06-30 07:49:50
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie miała dzisiaj (29 czerwca) miejsce uroczystość Święta Służby Więziennej. Obchody zyskały w tym roku szczególny charakter, bo łączą się ze stuleciem niepodległej Polski i stuleciem więziennictwa.

W ceremonii przed Grobem Nieznanego Żołnierza wzięli udział przedstawiciele władz państwowych: prezydent RP Andrzej Duda, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, ministrowie, posłowie i senatorowie RP, szefowie służb mundurowych z Polski i zagranicy, funkcjonariusze Służby Więziennej i ich rodziny, przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz zaproszeni goście.

Jesteśmy z was dumni

W trakcie uroczystości odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski 258 funkcjonariuszy, absolwentów szkolenia zawodowego. Prymusem tegorocznego szkolenia został ppor. Bartosz Wieczorek z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim ze średnią ocen 5,57. Nagrodę specjalną wręczył mu Patryk Jaki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- Państwo polskie jest z was dumne - mówił do absolwentów szkolenia zawodowego i zgromadzonych na placu oficerów.

– Jestem przekonany, że będziecie stanowili nową wartość dla Polski, będziecie rozwijać poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli. Nie ma bezpieczeństwa państwa polskiego bez Służby Więziennej. To dzięki niej możemy czuć, co dla nas, jako społeczeństwa, jest najważniejsze – podkreślił Patryk Jaki.

– Jestem spełniony, jako obywatel i jako funkcjonariusz - to z kolei słowa ppor. Wieczorka, który w ten sposób podsumował swoje wystąpienie w imieniu nowo mianowanych oficerów.

Złotą odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej” pośmiertnie wyróżniono 7 osób.

- To wspaniały przykład etosu, który panuje w polskiej Służbie Więziennej. To wspaniały przykład oddania sprawom Polski do ostatniego tchnienia, do samego końca, poprzez udręczenie, aż do śmierci - zwrócił się z podziękowaniami Prezydent Andrzej Duda do rodzin, które te odznaczenia odbierały.

- Ogromnie się cieszę, że mają państwo takie przykłady. Cieszę się, że możecie na tym właśnie ogromnym dorobku budować dzisiejsze swoje postawy. Postawy oddanych polskiemu państwu funkcjonariuszy Służby Więziennej. Tym bardziej, że nie jest ona pełniona przy świetle i blasku reflektorów – dodał.

Niezwykłość miejsca, czasu i osób

Wcześniej prezydent Andrzej Duda podkreślił niezwykłość miejsca, w którym odbywała się uroczystość.

– Cieszę się, że mogę spotkać się z funkcjonariuszami polskiej Służby Więziennej, w tak ważnym i znamiennym dla naszej Ojczyzny miejscu, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, świętym dla polskiego wojska i dla każdego, komu drogie jest niepodległe i suwerenne państwo. Pod krzyżem, który znaczy miejsce, spod którego w 1879 roku przemawiał do nas Polaków, Ojciec Święty Jan Paweł II i obudził Polskę i Polaków do wolności - mówił prezydent.

- Dzisiaj w tym miejscu stoją funkcjonariusze polskiej Służby Więziennej służącej wolnej, niepodległej i suwerennej Ojczyźnie. Gratuluję Państwu tej służby i dziękuję. Gratuluję nowo wypromowanym i oficerom. Ogromnie się cieszę, że tylu młodych ludzi w stopniu oficera będzie od dzisiaj w tej formacji. To niezwykle ważne, żeby była to formacja nowoczesna, która odpowiada na wszystkie wyzwania współczesnego świata. Odpowiada przede wszystkim na wszystkie wyzwania tego świata w formie zagrożeń, jakie istnieją dla bezpieczeństwa obywateli, jakie istnieją dla bezpieczeństwa państwa. To niezwykle ważne, żeby w służbie było jak najwięcej ludzi przygotowanych i wysoko wykształconych - podkreśli Andrzej Duda.

Taka uroczystość zdarza się raz na sto lat

Na szczególne w tym roku okoliczności święta więziennictwa zwrócił uwagę, witając uczestników spotkania, gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

- Będąc przed Grobem Nieznanego Żołnierza oddajemy hołd tym znanym i nieznanym z nazwiska, którzy poświęcili życie za Ojczyznę i za to, by miliony Polaków mogły żyć w wolnym kraju. Profesjonalizm i zaangażowanie funkcjonariuszy Służby Więziennej w zapewnienie bezpieczeństwa państwa znajdują należne uznanie. A to, że świętujemy właśnie w tym miejscu, jest jego widocznym dowodem – podkreślał generał Kitliński.

Zwrócił też uwagę na zmiany, które zaszły w Służbie Więziennej: rozpoczętą reformę systemu szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy, realizację gruntownego i kompleksowego procesu modernizacji Służby Więziennej (poprzez m.in. wyposażanie kolejnych jednostek penitencjarnych w nowoczesny sprzęt specjalistyczny i uzbrojenie), unowocześnienie systemu penitencjarnego, realizację programu „Praca dla więźniów”, przywracanie należnego formacji szacunku i uznania w społeczeństwie.

Tam, gdzie ogień nigdy nie gaśnie

W osobnych słowach generał zwrócił się do swoich podwładnych, w tym 258 nominowanych oficerów, którym pierwszy stopień oficerski, podporucznika Służby Więziennej, nadał prezydent Andrzej Duda.

– Życzę wam, Panie i Panowie oficerowie, by służba dla państwa polskiego była dla was zaszczytem i honorem. Gratuluję awansowanym i odznaczonym. Wszystkim funkcjonariuszom Służby Więziennej, którzy z całego kraju przybyli dziś na Plac Piłsudskiego, gdzie ogień nigdy nie gaśnie - mówił generał, nawiązując metaforycznie do postawy więzienników podczas codziennej służby w swoich jednostkach.

- Dziękuję za sumienność i oddanie. Życzę Wam satysfakcji ze służby i pracy. Waszym bliskim składam podziękowania za cierpliwość i zrozumienie tego, że służba wymaga poświęceń - zaznaczył.

Duchowy patron formacji

Uroczystość odbywała się w dniu wyjątkowym, bowiem w święto patrona Służby Więziennej w Polsce – świętego Pawła Apostoła. Został ustanowiony duchowym opiekunem formacji na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej, wydanego 21 czerwca 2018 r.

- To dla nas moment historyczny, albowiem polska Służba Więzienna w swojej 100-letniej historii nie posiadała dotychczas swojego patrona – podkreślał generał Kitliński, który był inicjatorem ustanowienia patrona.

Św. Paweł Apostoł jest uosobieniem prawości, wierności podjętym zobowiązaniom i wytrwałości. Napisał w jednym ze swoich listów: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary dochowałem”.

- My, polscy więziennicy, zawsze te słowa mamy w sercu i umyśle - zapewnił generał.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i uroczysta defilada pododdziałów Służby Więziennej.

Obchody na placu poprzedziła Msza Święta w kościele św. Antoniego Padewskiego w Warszawie w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, odprawiona przez bp. Zbigniewa Zielińskiego.

W przeddzień uroczystości odbyło się Międzynarodowe Seminarium „Tradycje i współczesność polskiego więziennictwa w 100-lecie odzyskania niepodległości” podczas, którego pochylono się m.in. nad bogatym dziedzictwem polskiej penitencjarystyki oraz wyzwaniami, które stawia współczesność.

Centralne Obchody Święta Służby Więziennej Prezydent Andrzej Duda objął Narodowym Patronatem.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u