Podhalańczycy to elita Wojska Polskiego

Autor: mat prasowe MON 2018-07-02 09:05:06
Należycie do elity Wojska Polskiego i pokładamy duże nadzieje w waszej gotowości i waszym przygotowaniu do reprezentowaniu naszego kraju w misjach i działaniach sojuszniczych - powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej do Podhalańczyków podczas wizyty w Rzeszowie.

Szef MON podczas wizyty w 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich podkreślił wagę zadań, jakie żołnierze tej jednostki będą wykonywać w najbliższych latach współpracując w międzynarodowych Siłach Odpowiedzi NATO:

- Wyzwaniem dla was są Siły Odpowiedzi NATO. Nie mam wątpliwości, że w roku 2020 będziecie gotowi, kiedy nadejdzie czas dyżuru. Rozbudowujecie zaplecze techniczne i wyposażenie w sprzęt. Postawiłem sobie za cel, kiedy obejmowałem urząd ministra, aby zwiększyć liczebnie naszą armię, dostarczyć sprzęt i umocnić naszą pozycję w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Te trzy elementy razem składają się na zapewnienie bezpieczeństwa Polski. W związku z tym dziękuję za waszą służbę i liczę na was - zaznaczył minister.

Minister Mariusz Błaszczak wyróżnił strzelca wyborowego 1 batalionu, który na wielu międzynarodowych ćwiczeniach i zawodach strzeleckich potwierdzał swoje wyjątkowe wyszkolenie. W jednych z ostatnich zawodów na Litwie zdobył 3 miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Podhalańczycy wykonali ćwiczenia wspinaczki oraz zaprezentowali swoje wyposażenie i sprzęt. Szef MON zapoznał się ze specyfiką służby w tej jednostce wojskowej.

Minister składając wieniec i zapalając znicz pod pomnikami na terenie 1 bsp oddał cześć Podhalańczykom, którzy zginęli na służbie. Ostatnim Podhalańczykiem, który zginął na służbie był starszy chorąży Jan Kiepura, który poniósł śmierć w Afganistanie w 2013 roku.

***

1 batalion strzelców podhalańskich sformowany został 26 maja 1993 roku. Wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. 1 batalion jedt spadkobiercą tradycji 1 pułku strzelców podhalańskich, którego historia sięga 1918 roku.

Znakiem rozpoznawczym 21 BSP jest szarotka umieszczona na sztandarach brygady na patkach peleryn, mundurów na kapeluszach oraz na beretach. Ponadto na prawym rękawie munduru, noszone są okrągłe odznaki rozpoznawcze z białą szarotką na ośmiu różnych kolorach, oznaczających poszczególne pododdziały brygady. Żołnierze 1 batalionu noszą odznakę w kolorze czerwonym.

21 BSP składa się z 10 jednostek w których słuzy ok. 4000 żołnierzy. Kontynuując tradycje dawnej struktury organizacyjnej Wojska Polskiego 21 BSP jako lekki związek taktyczny jest przeznaczona do działań bojowych, głównie w terenie górskim. Jednym z głównych zadań jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u