Mieszkanie Plus: konsultacje dla samorządów

Autor: Mazowiecki UW 2018-07-03 19:02:27
Ponad 50 przedstawicieli mazowieckich samorządów wzięło udział w konsultacjach zorganizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wydarzenie otworzyli Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera oraz Tomasz Górnicki, Członek Zarządu BGKN.

Głównym celem programu Mieszkanie+ jest zapewnienie warunków mieszkaniowych. Mówiąc o rozwoju budownictwa należy zwrócić uwagę na jego perspektywy, także w kategoriach rynkowych. BGK ma uruchomić budowę mieszkań, które będą przede wszystkim dostępne. To połączenie prywatnego kapitału oraz nieruchomości należących do skarbu państwa. Program Mieszkanie + angażuje władze rządowe i samorządowe. Życzę Państwu owocnych konsultacji – powiedział Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Z kolei Tomasz Górnicki, Członek Zarządu BKGN przybliżył zebranym plany i perspektywy działania. Opowiedział o inicjatywach BKG w ramach programu Mieszkanie +.

W spotkaniu wzięli udział: Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz, Dyrektor Biura Wojewody Alicja Walecka, Dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości Katarzyna Łuba, Zastępca Dyrektora Biura Inwestycji i Rozwoju Katarzyna Harmata, Dyrektorzy inwestycyjni BGK: Tomasz Dębski, Szymon Ziemski, Rafał Szmigielski, Damian Ponczek, Paweł Kruchlik.

Konsultacje zostały zorganizowane dla wzięli przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z terenu województwa mazowieckiego. Cykl konferencji, będących pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, ma na celu stworzenie miejsca do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami lokalnych władz i biznesu.

Pakiet Mieszkanie Plus to wsparcie budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanych cenach i czynszach na zasadach rynkowych, także z wykorzystaniem gruntów publicznych. Inwestycje, których celem jest budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem powstają w oparciu o współpracę pomiędzy spółką BGK Nieruchomości a władzami samorządowymi. Jednostki Samorządu Terytorialnego to kluczowi partnerzy programu Mieszkanie Plus. Celem programu Mieszkanie Plus jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Inwestycje w ramach programu realizowane będą na zasadach rynkowych.

Na 2019 r. przewidywane jest także ruszenie systemu dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań i mieszkań poddanych działaniom rewitalizacyjnym w ramach współpracy inwestorów z gminami. Dopłaty otrzymają osoby spełniające warunki zapisane w projekcie ustawy. Za nabór najemców odpowiadać będą gminy, które będą mogły ustalać kryteria (wybrane z kryteriów ustawowych). Program dopłat ma stanowić zachętę do realizacji inwestycji polegających na budowie mieszkań na wynajem.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u