Uroczyste rozpoczęcie budowy siedziby Muzeum Historii Polski

Autor: Mazowiecki UW 2018-07-08 09:27:53
Niewiele, ponad miesiąc od podpisania umowy na budowę stałej siedziby Muzeum Historii Polski na placu budowy została wbita pierwsza łopata. Dzisiaj po południu na terenie Cytadeli Warszawskiej, docelowego miejsca stałej siedziby MHP, odbyło się uroczyste spotkanie inaugurujące prace budowlane. W wydarzeniu wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Przybyłych na spotkanie gości powitał Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

– Teraz realizujemy jeden z głównych celów Ministerstwa Kultury – budowę Muzeum Historii Polski. To jest coś, na co Polacy czekają od wielu lat. Wierzę, że zbudujemy je szybko – powiedział w swoim wystąpieniu Minister Piotr Gliński.

Symbolicznie „pierwszą łopatę” na budowie wbili: Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i Prezes Zarządu Budimexu Dariusz Blocher.

Umowa na budowę stałej siedziby MHP pomiędzy wykonawcą Budimex S.A. a Muzeum Historii Polski została podpisana 30 maja br. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Gmach MHP będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (w kompleksie tzw. Parku Niepodległości) w sąsiedztwie istniejącego już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego oraz nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

Powierzchnia nowo wybudowanego muzeum MHP będzie miała ok. 44 tys. m kw. Wokół muzeów, na powierzchni blisko 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Warszawy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u