W hołdzie tym, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami

Autor: Małopolski UW 2018-07-12 08:29:24
11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Wicewojewoda małopolski Józef Gawron wziął udział w krakowskich obchodach 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

Po mszy świętej w kościele Karmelitów Bosych uroczystości odbyły się na cmentarzu Rakowickim. Przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej uczestnicy obchodów odmówili modlitwy w intencji pomordowanych Kresowian.

– Spotykamy się dzisiaj tutaj w 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, aby przywołać pamięć o tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami – powiedział wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

– Ta barbarzyńska, okrutna rzeź, ten mord na Polakach ciągle domaga się właściwego świadectwa. Ciągle czekamy, aby prawda o tych wydarzeniach stała się prawdą powszechną, wspólną i nieprzeinaczaną, pomimo całej jej złożoności. Trzeba rzeczy nazywać po imieniu. Musimy stanąć w prawdzie – dla naszej przyszłości, dla przyszłych pokoleń. Bez prawdy nie da się zbudować trwałych i przyjaznych relacji między narodami – dodał wicewojewoda.

Po południu, na placu Szczepańskim otwarta została plenerowa wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”. Ekspozycję, którą przygotował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, można oglądać do 26 lipca br.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u