Ponad 120 eksponatów odzyskało Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Autor: Łódzki UW 2018-07-12 08:41:52
W EC1 w Łodzi odbyła się uroczystość przekazania 120 eksponatów odzyskanej kolekcji etnograficznej z Grassi Muzeum w Lipsku do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. W ceremonii wziął udział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz dyrektor generalny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosław Suski.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił: - W ciągu ostatnich pięciu lat dzięki staraniom ministerstwa odzyskano ponad 350 cennych obiektów, które powróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz zostały znalezione na terenie Polski. Są wśród nich takie obiekty, jak: "Schody pałacowe" Fracesco Guardiego, czy "Diana" Jeana Antoinea Houdona, stolik do gry w karty z kolekcji króla Stanisława Augusta oraz kolekcja 337 zabytków etnograficznych z Muzeum Etnograficznego z Łodzi".

- Nasi pracownicy cały czas monitorują międzynarodowy rynek dzieł sztuki w poszukiwaniu polskich strat wojennych. Weryfikujemy też zdigitalizowane zbiory publiczne w innych krajach. W ciągu ostatnich 5 lat odzyskano ponad 350 obiektów, które powróciły do Polski z Niemiec, Austrii, USA czy Wielkiej Brytanii - zaznaczył minister Gliński.

Kolekcja etnograficzna z łódzkiego Muzeum Etnograficznego była przed wojną najważniejszą częścią jego zbiorów. Składała się z ponad 1300 zabytków przybliżających życie i kulturę ludów zamieszkujących tereny Afryki, Azji oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Niestety we wrześniu 1940 r. została wywieziona do Lipska i rozdzielona między różne instytucje muzealne w Lipsku, Getyndze, Hamburgu i Kolonii. Obecnie trwa proces ich restytucji.

W uroczystości wzięli udział również: minister nauki i sztuki Wolnego Państwa Saksonii Eva-Maria Stange, dyrektor Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie prof. Dirk Syndram, dyrektor Grassi Muzeum Etnograficznego w Lipsku Nanette Jacomijn Snoep, zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN Elżbieta Rogowska, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi prof. dr hab. Ryszard Grygiel oraz członek zarządu Województwa Łódzkiego Jolanta Zięba-Gzik.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u