400 tys. zł na renowację ołtarza katedry

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2018-07-17 09:40:29
Wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy ołtarzu głównym z katedry pw. św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy – na dofinansowanie tego zadania udało się pozyskać 400 tys. zł.

Środki te pochodzą z ogólnej rezerwy budżetowej. Zostaną przekazane decyzją Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, na wniosek wojewody Mikołaja Bogdanowicza. Nie byłoby tego wsparcia gdyby nie duża determinacja Pani Poseł Ewy Kozaneckiej i Posła Tomasza Latosa. To istotna pomoc. Tym bardziej, że mówimy o katedrze, która jest perłą Bydgoszczy – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Podczas dotychczas prowadzonych prac, przed kilkoma miesiącami odkryto niespodziewanie w świątyni m.in. malowidła, które wymagają odrestaurowania. To z kolei wymaga nakładów finansowych. Tych środków parafia nie posiadała. Dzięki wspólnym działaniom, udało się je pozyskać z rezerwy ogólnej. I tutaj podziękowania dla Pana Premiera – mówiła poseł Ewa Kozanecka.

W ciągu tych trzynastu lat, kiedy jestem w Sejmie staram się wspierać renowację zabytków z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, w tym również katedry bydgoskiej. Cieszę się, że to miejsce, które jest sercem Bydgoszczy, będzie jeszcze piękniejsze – mówił poseł Tomasz Latos.

Przyłączam się do podziękowań. Jednocześnie chciałbym podkreślić, iż prace konserwatorskie i renowacyjne w bydgoskiej katedrze trwają od wielu lat. Wiele zostało już zrobione, w tym m.in. remont więźby dachowej, konserwacja dwóch ołtarzy bocznych. W tej chwili trwa równolegle kapitalny remont organów – mówił ks. prałat Stanisław Kotowski.

Kwota 400 tys. zł to cześć środków potrzebnych na renowację ołtarza głównego. Zadanie to w całości kosztować będzie ponad 770 tys. zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u