Podpisanie umowy na realizację odcinka A autostrady A1

Autor: Łódzki UW 2018-08-01 08:33:20
W Dąbrowie koło Kamieńska, przy drodze krajowej numer 1, odbyło się podpisanie umowy na realizację odcinka A autostrady A1: węzeł „Tuszyn” – węzeł „Piotrków Trybunalski Południe”. W wydarzeniu wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda łódzki Zbigniew Rau oraz posłowie na Sejm RP: Waldemar Buda i Robert Telus.

- Autostrada A1 będąca kręgosłupem sieci drogowej w Polsce, połączy polskie porty z południem. Droga ta przyczyni się do zdynamizowania rozwoju regionów, przez które przebiega. Łączymy Bałtyk z morzami południowymi. To co deklarowaliśmy na początku – staje się faktem – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau zaznaczył: - To bardzo ważny dzień dla środkowej Polski. Inwestycja ma wymiar międzynarodowy. Dzięki niej nasz region w Europie będzie coraz bardziej samodzielny, podmiotowy, a przede wszystkim zamożny. W następnym miesiącu zostaną podpisane umowy, które zakończą proces przygotowywania realizacji budowy wszystkich zaprojektowanych autostrad w województwie łódzkim.

- To niezwykle istotna część Transeuropejskiej Sieci Transportowej, która umożliwi rzeczywiście połączenie północy Polski z południem, a dalej z południem Europy. Serdecznie gratuluję Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad i panu ministrowi tak dobrej realizacji projektów drogowych – powiedziała zastępca dyrektora Departamentu Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Małgorzata Zielińska.

Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Jacek Gryga podkreślił: - Od tej chwili, razem z wykonawcą konsorcjum Budimex - Strabag będziemy solidarnie odpowiadać za powodzenie inwestycji. Liczę również na to, że nasza współpraca będzie modelowa.

- Niezmiernie się cieszę, że autostrada A1 będzie wzmacniała ciągi komunikacyjne nieopodal Łodzi. Myślę, że to ogromna szansa dla naszego regionu – stwierdził poseł na Sejm RP Waldemar Buda.

Autostrada A1 to jedyna polska autostrada o przebiegu południkowym, która przecina całe terytorium kraju. Droga ze względu na swoje strategiczne położenie jest częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Odcinek A o długości prawie 16 km będzie pierwszym z czterech odcinków na terenie województwa łódzkiego, jakie zostały do wybudowania. Kontrakt wykona konsorcjum firm: Budimex – Strabag. Dużym atutem nowo powstałej autostrady będzie nawierzchnia betonowa, która pozwoli na wydłużenie okresu eksploatacyjnego.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi:, dyrektor łódzkiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Maciej Tomaszewski oraz prezes firmy Budimex Dariusz Blocher.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u