Przedstawiciele Sejmu uczcili ofiary rzezi Woli i rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Gęsiówka

Autor: sejm.pl 2018-08-06 20:34:05
W niedzielę 5 sierpnia, w 74. rocznicę rzezi Woli, na skwerze przy rozwidleniu al. "Solidarności" i ul. Leszno wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska oddała hołd w imieniu Sejmu ofiarom niemieckiego ludobójstwa. Tego dnia przedstawiciele Izby wzięli też udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Gęsiówka.

Uroczystości upamiętniające tragedię 50 tysięcy mieszkańców Woli rozpoczęły się o godz. 18:00 przy pomniku dłuta Ryszarda Stryjeckiego, odsłoniętego w 2004 r. w 60. rocznicę Powstania. Wiązankę od Marszałka Sejmu złożyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Po oddaniu hołdu zebrani wzięli udział w Marszu Pamięci w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy, gdzie zapalono symboliczne znicze w miejscu wystawy upamiętniającej mieszkańców Warszawy, którzy zginęli i zaginęli podczas Powstania.

Rzeź Woli była następstwem rozkazu Adolfa Hitlera, który nakazał zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944 r., zamordowano od 40 do 60 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Akcją niszczenia miasta i ludności dowodził Erich vom dem Bach-Zelewski. Egzekucje miały charakter masowy i zorganizowany.

W godzinach wczesnopopołudniowych w imieniu Marszałka Sejmu poseł Małgorzata Gosiewska złożyła kwiaty w miejscu dawnego obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej (dziś Anielewicza) w Warszawie. Obóz ten został wyzwolony przez oddziały powstańcze AK. Uroczystość poprzedziła minuta ciszy w hołdzie zmarłemu w piątek 3 sierpnia żołnierzowi Armii Krajowej, uczestnikowi Powstania Warszawskiego, prezesowi Związku Powstańców Warszawskich, gen. Zbigniewowi Ściborowi-Rylskiemu ps. Motyl. Uroczystości odbyły się w miejscu upamiętnienia akcji oraz oswobodzonych więźniów, w którym usytuowano kamienne bloki, na których umieszczone zostały tablice pamiątkowe przeniesione z budynku przy ul. Anielewicza 34. Miejsce to znajduje się w pobliżu lokalizacji niemieckiego bunkra, strzegącego terenu obozu.

"Gęsiówka" wzięła swą nazwę od położenia przy zbiegu ul. Gęsiej i Zamenhofa. W połowie 1943 r. na terenie byłego getta Niemcy utworzyli tu obóz koncentracyjny - KL Warschau. 19 lipca 1943 r. przybyła pierwsza grupa osadzonych – 300 Niemców, więźniów politycznych i kryminalnych z obozu w Buchenwaldzie, którzy mieli pełnić rolę nadzorców (kapo). Od 31 sierpnia do 27 listopada 1943 r. do ruin getta trafiły cztery transporty Żydów z Auschwitz-Birkenau, łącznie 3683 osób. Na początku 1944 r., przybyła największa wówczas grupa narodowościowa około 3 tys. Żydów węgierskich. 5 sierpnia 1944 r., oddziały powstańcze wchodzące w skład Batalionu AK „Zośka” w ataku przy użyciu m.in. zdobycznego niemieckiego czołgu, wyzwoliły obóz. W wyniku akcji uwolniono ok. 350 więźniów, którzy mieli zostać w najbliższym czasie rozstrzelani.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u