SKRZYDLATE MAZURY

Autor: Warmińsko-Mazurski UW 2018-08-07 08:16:49
Przeloty nowoczesnych i zabytkowych samolotów, wodnopłaty lądujące na wodzie, akrobacje indywidualne i zespołowe w wykonaniu czołowych pilotów - to wszystko mogli obejrzeć widzowie 20. edycji pokazów Mazury AirShow, które odbyły się w dnia 4-5 sierpnia nad jeziorem Niegocin w Giżycku.

W czasie tegorocznej jubileuszowej edycji imprezy udział wzięły najlepsze grupy akrobacyjne i piloci z wielu krajów. Publiczność mogła zobaczyć niemal wszystkie rodzaje statków powietrznych: duże i małe samoloty, śmigłowce, wiatrakowce. Na Mazurach AirShow zaprezentowały się m.in.: Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry i litewski Presidential Team ANBO, Wiatrakowce 57-y Team, skoczkowie z Sky Magic S3 WAT i wielu innych. Pojawi się sporo śmigłowców i wodnosamolotów z całego świata; niektóre, np. wodnosamolot FlyWhale Aircrafts - po raz pierwszy w Polsce. Były również pokazowe przeloty nowoczesnych maszyn transportowych i wielozadaniowych. Zaprezentowano także historyczne samoloty, w tym Catalinę PBY – amerykańską patrolową łódź latającą z czasów II wojny światowej i górnopłat J1B "Prząśniczka" - amatorską konstrukcja z epoki PRL.

Równolegle z tegorocznym Mazury AirShow odbył się 20. Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Jednym z punktów tego zlotu była uroczystość odsłonięcia na lotnisku Wilamowo obelisku poświęconego "Twórcom i Animatorom Lotnictwa Polskiego". Takie upamiętnienie nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i utworzenia polskiego lotnictwa. W odsłonięciu obelisku i w otwarciu Mazury AirShaw uczestniczył dyrektor generalny W-M UW Paweł Żukowski.

W uroczystym zakończeniu udział wziął wojewoda Artur Chojecki, który wręczył puchary dla załogi załogi & Catalina Society-operatora samolotu CATALINA PBY G-PBYA i dla Presidential Team AMBO za wiele lat obecności na mazurskim niebie.

Mazury AirShow 2018 to jedyne pokazy w Polsce, gdzie brzegi jeziora stanowią swoisty amfiteatr, a lotnicze wyczyny odbywają się nad wodą i na wodzie. O popularności imprezy świadczą chociażby dane. Przez dwa dni pokazy obejrzało blisko 200 tys. osób.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u