Pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę

Autor: Wielkopolski UW 2018-08-14 08:53:49
Na leszczyńskim rynku, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Zdzikota, wicewojewody Marleny Maląg oraz zaproszonych gości, ponad 80 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową na wierność ojczyźnie. Była to pierwsza przysięga 12. Wielkopolskiej Brygady OT.

Wszyscy w Wielkopolsce jesteśmy dumni, że w naszym województwie została sformowana brygada, której przyświeca troska o ochronę najwyższych dla naszej narodowej wspólnoty wartości. Wierzę, że możliwość wykorzystania najnowocześniejszych metod szkoleniowych - współpraca z ośrodkami akademickimi oraz doświadczonymi i zasłużonymi dla wojska autorytetami - a także pielęgnowanie tradycji, która jest jednym z filarów w kształtowaniu tożsamości jednostki - zaowocują silną, doskonale zorganizowaną i wyszkoloną brygadą - mówiła podczas uroczystości wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Żołnierze, którzy w niedzielę złożyli przysięgę, ukończyli intensywne szkolenie, które obejmowało między innymi umiejętności celnego prowadzenia ognia, taktyki, rodzajów wojsk oraz działań z zakresu ratownictwa medycznego.

Do zadań żołnierzy obrony terytorialnej należeć będzie prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych oraz akcje poszukiwawcze. Swoją służbę rozpoczną w batalionach lekkiej piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wielkopolskie oddziały powstaną także w Śremie, Turku, Dolaszewie pod Piłą i w Poznaniu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u