Udzielono pomoc po przewróceniu się łodzi na jeziorze Pile

Autor: mat prasowe MSWiA 2018-08-15 08:19:45
5 sierpnia 2018 r. komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski wizytował poligon wodny ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornem Sulinowie, na którym realizowane są centralne szkolenia młodszych nurków, nurków i kierujących pracami podwodnymi Państwowej Straży Pożarnej.

Kadra ośrodka – asp. sztab. Konrad Konaszewski oraz st. asp. Mariusz Henkiel, przedstawili możliwości techniczno-taktyczne łodzi ratowniczej FASTER 650 Cat z opuszczanym trapem, przeznaczonej do wspomagania technicznego i ratowniczego centralnego szkolenia nurków. Łódź dodatkowo wyposażona jest w funkcję gaszenia, po zamontowaniu na niej pompy FOKS o wydajności 1600 l/ min oraz działka, co zaprezentowali strażacy z powierzchni wody (wyznaczony do tego celu obszar jeziora Pile), podając różne rodzaje prądów gaśniczych z działka wodnego.

Po prezentacji Komendant Główny PSP z naczelnikiem ośrodka szkolenia st. bryg. Jackiem Jagodzkim oraz ww. strażakami popłynęli ww. łodzią w kierunku platformy nurkowej ustawionej na jeziorze, przeznaczonej do szkolenia nurków do głębokości 20 m i 30 m. Celem było przedstawienie stanu technicznego elementów konstrukcji platformy pływającej oraz zamontowanej na niej zabudowy ochrony nurków przed wiatrem i deszczem.

Podczas płynięcia na platformę zerwał się porywisty wiatr. W niedalekiej odległości od łodzi zauważono, że wywróciła się żaglówka i dwie osoby wypadły do wody. Gen. brygadier Leszek Suski polecił natychmiastowe popłynięcie do żaglówki w celu udzielenia pomocy potrzebującym. Na miejscu okazało się, że żaglówka była wywrócona masztem w dół. Dwie osoby znajdowały się w wodzie. Poszkodowani mieli na sobie skafandry wypornościowe. Po rozmowie z nimi stwierdzono, że nie doznali obrażeń ciała od elementów przewracającej się łodzi i że nie było z nimi więcej osób. Żeglarze podjęli próbę podniesienia łódki, lecz z uwagi na porywisty wiatr potrzebowali pomocy. Wraz z gen. brygadierem Leszkiem Suskim udzielono pomocy przy wyciągnięciu dwójki żeglarzy z wody, stawiając ich łódź. Poszkodowani podziękowali za pomoc.

Z uwagi na porywisty wiatr asekurowano poszkodowanych do przystani.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u