98. rocznica Bitwy Warszawskiej – uroczystości w Ząbkach

Autor: Mazowiecki UW 2018-08-15 08:26:19
Mieszkańcy, kombatanci i przedstawiciele władz uczcili 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej w Ząbkach. W uroczystości wziął udział Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się od mszy w kościele św. Trójcy w Ząbkach, którą celebrował ks. pułk. Bogdan Radziszewski, proboszcz parafii wojskowej św. Jana Pawła II w Warszawie Wesołej. Do zebranych, listowne, przesłanie skierował biskup polowy Wojska Polskiego dr Józef Guzdek. O podniosłą oprawę mszy zadbał Chór Miejski „Cantores Misericordiae”, pod batutą Pawła Choina wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego, prowadzoną przez kapelmistrza por. Andrzeja Zarembę.

Następnie wraz z pocztami sztandarowymi, kompanią honorową I Warszwskiej Brygady Pancernej i Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego zebrani przeszli na lokalny cmentarz, pod pomnik poległych w obronie ojczyzny w sierpniu 1920 roku. Uroczystość na cmentarzu poprowadził Mirosław Sobiecki Społeczny Doradca Burmistrza ds. Kultury, komendant strzelców ząbkowskich.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali: prof. Jan Żaryn, Senator RP oraz Piotr Uściński, Poseł na Sejm RP.

- Z punktu widzenia militarnego tej bitwy nie można było wygrać, bolszewicy byli pewni swojego zwycięstwa, jednak skończyło się inaczej. Polacy pokazali jak jedność i wspólny cel mogą prowadzić do zwycięstwa. Bo w tamtym czasie liczyła się jedność, walka o niepodległą i suwerenną ojczyznę. Zawsze pamiętajmy o bohaterach, którzy przelali swoją krew i oddali życie za naszą wolność - powiedział w okolicznościowym przemówieniu, Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Po odczytaniu Apelu Poległych i salwie honorowej zebrani złożyli wieńce przy pomniku poległych w obronie ojczyzny w sierpniu 1920 roku.

Bitwa Warszawska, określana mianem Cudu nad Wisłą, rozegrała się między 13 a 25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy. Zwycięstwo wojsk polskich, dowodzonych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, zdecydowało o zachowaniu niepodległości Rzeczpospolitej i udaremniło rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej na Europę.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u