Jak przeciwdziałać przewlekłości – wymiana doświadczeń z włoskimi sędziam

Autor: mat prasowe Min. Sprawiedliwości 2018-08-21 08:14:03
Włoska procedura karna, a w szczególności te rozwiązania, które mają za zadanie przeciwdziałać zjawisku przewlekłości postępowań sądowych, była przedmiotem dyskusji jaka odbyła się w Rzymie w dniach 26-27 lipca 2018 roku podczas wizyty studyjnej przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z praktyką włoskich sądów karnych w kilku obszarach, a przede wszystkim z funkcjonującą tam prekluzją dowodową, sposobem realizacji zasady bezpośredniości, a także szerokim wykorzystaniem trybów konsensualnych. To właśnie w jednym z tych trybów osądzono w ubiegłym roku sprawcę brutalnego zgwałcenia Polki oraz pobicia jej partnera na plaży w Rimini.

Tematem rozmów były także unormowania włoskiego kodeksu postępowania karnego dotyczące możliwości prowadzenia rozprawy pod nieobecność oskarżonego i/lub jego obrońcy, a także uzasadniania orzeczeń, które sporządzane są w każdej sprawie z urzędu. We Włoszech, odmiennie niż w Polsce, w sprawach karnych - nawet tych drobnej wagi, obowiązuje przymus adwokacki. Strona włoska podzieliła się z polskimi sędziami doświadczeniami związanymi z praktycznymi konsekwencjami istniejących rozwiązań.

Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentowali sędziowie: Urszula Szafrańska, Małgorzata Makarska, Marcin Kowal, Piotr Rogoziński oraz Sebastian Krawczyk, a także asystent sędziego Katarzyna Wujec. Ze strony gospodarzy w rozmowach wzięli udział – adwokat Riccardo Nodari oraz sędzia Daniele Carlini, orzekający w sprawach karnych w Tribunale di Roma.

Konkluzje ze spotkania zostaną wykorzystane w pracach Zespołu do spraw zdiagnozowania i rozwiązania problemów dotyczących koncentracji materiału dowodowego w postępowaniu karnym, który to Zespół działa w Ministerstwie Sprawiedliwości pod kierownictwem Podsekretarza Stanu Marcina Warchoła.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u