74. rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto

Autor: Łódzki UW 2018-09-02 10:11:41
29 sierpnia 1944 roku odjechał z Łodzi do Auschwitz ostatni transport Żydów z Litzmannstadt Getto. Z okazji siedemdziesiątej czwartej rocznicy tego wydarzenia zorganizowano na cmentarzu przy ul. Brackiej oraz na stacji Radegast uroczystości upamiętniające Żydów - ofiary łódzkiego getta. W wydarzeniu wziął udział wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Pierwsza część uroczystości odbyła się przed pomnikiem ofiar getta znajdującym się przy wejściu na cmentarz żydowskim przy ul. Brackiej. Wspólna modlitwa, którą odmówili: Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi David Szychowski oraz przedstawiciele innych wyznań była symbolem pamięci o wszystkich ofiarach holokaustu.

Zgromadzeni z cmentarza żydowskiego w marszu pamięci przeszli na stację Radegast, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Uczestnicy uroczystości: wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, przedstawiciele władz miasta, Leon Weintraub ocalały z Litzmannstadt Ghetto i gość honorowy tegorocznych obchodów, reprezentanci innych państw oraz Prezydenta RP, a także posłowie i senatorowie złożyli kwiaty oddając cześć całemu narodowi żydowskiemu.

W swoim okolicznościowym przemówieniu wicewojewoda Karol Młynarczyk powiedział: -Naszym moralnym obowiązkiem jest stać na straży pamięci Tych, którzy zostali wtedy zamordowani i Tych, którzy tę tragedię przeżyli. W ten sposób nie tylko umacniamy nasze poczucie wspólnoty, wyciągamy wnioski z historii, która jest dla nas moralnym drogowskazem, ale również przywracamy ofiarom tej strasznej zbrodni odebraną godność.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u