"Krzyż będzie przypominał jakie jest nasze dziedzictwo"

Autor: sejm.pl 2018-09-11 08:13:27
W dziejach Polski mamy liczne znaki i symbole. Ten znak - krzyż, obok niego maszt - będzie przypominał nam na wiele kilometrów na wschód, na wiele kilometrów na zachód, jakie jest nasze dziedzictwo.

Jakie jest nasze przesłanie na przyszłość - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński w piątek, w Tuligłowach k. Jarosławia na Podkarpaciu, podczas uroczystego odsłonięcia pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 25-metrowy krzyża i 32-metrowy maszt powstały z inicjatywy miejscowego proboszcza i mieszkańców podkarpackiej wsi.

Marek Kuchciński podkreślił, że pomnik przypomina dzieje Rzeczpospolitej oraz "niezwykłą, bardzo ważną 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę".

Podczas uroczystości odczytano również list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Jestem bardzo wzruszony, że Tuligłowy pamiętają, że w tak szczególny chwytający za serce sposób upamiętniają to niezwykłe wydarzenie sprzed wieku, jakim było odrodzenie się niezależnego państwa polskiego" - napisał prezes PiS.

Pomnik stanął przy sanktuarium maryjnym liczącym ponad 600 lat. Napis na nim głosi: "Chrzest daje moc Zmartwychwstania. W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości wdzięczni Bogu i Bohaterom Narodowym".

© 2018 Super-Polska.pl stat4u