Przysięga żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady OT

Autor: Łódzki UW 2018-09-19 08:57:51
W 31 wojskowym oddziale gospodarczym w Zgierzu odbyło się uroczyste złożenie przysięgi wojskowej przez żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. W wydarzeniu wziął udział wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Przysięga w Zgierzu była pierwszą przysięgą składaną w województwie łódzkim przez Wojska Obrony Terytorialnej. Wśród nowo zaprzysiężonych żołnierzy znalazło się w sumie prawie 80 osób, w tym mężczyźni i kobiety w różnym wieku. Wszyscy ochotnicy musieli ukończyć 16-dniowe, intensywne szkolenie podstawowe, które obejmowało m.in. wiedzę z zakresu: strzelectwa, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Po uroczystym zaprzysiężeniu wojewoda łódzki Zbigniew Rau odczytał list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do żołnierzy 9 ŁBOT. – Ślubując wierność Rzeczypospolitej otwieracie dziś własną kartę chlubnej historii sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Będziecie ją zapisywać codziennymi działaniami i dokonaniami. Jestem przekonany, że z honorem zdacie każdy egzamin z patriotyzmu i oddania ojczyźnie.” – napisał do uczestników szef MON.

Podpułkownik Stanisław Pasikowski ps. Tygrys - wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przemówił do żołnierzy słowami: - Kochani koledzy! Towarzysze broni! Jestem dumny! Reprezentuję grupę weteranów, jesteśmy dumni, że dożyliśmy tej chwili. Coś nas łączy - przeżywam to ponownie. Składaliście dzisiaj przysięgę wierności ojczyźnie, myśmy to samo robili w innych warunkach. Trzymając dwa palce w górze, powtarzając słowa przysięgi Armii Krajowej. (…) Mieliśmy honor oddać swe młode życie za obronność kraju, za niezawisłość naszej kochanej Ojczyzny! Przelaliśmy morze młodej krwi, składając ją na ołtarzu ojczyzny, bo kto kocha swoją matkę gotów jest oddać za nią życie! Naszą drugą matką była i jest Polska!

Po oficjalnej części uroczystości, goście zostali zaproszeni do uczestnictwa w festynie rodzinnym, podczas którego przygotowano liczne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych. Zaprezentowano między innymi sprzęt oraz pojazdy będące na wyposażeniu łódzkiej brygady i innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa.

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej ma docelowo posiadać w swojej strukturze cztery bataliony lekkiej piechoty – w Zgierzu, Kutnie Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Wśród zadań WOT znajdziemy: prowadzenie działań obronnych przy współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, prowadzenie samodzielnych zadań niekonwencjonalnych, udział w zabezpieczeniu i przyjęciu sojuszniczych sił wzmocnienia oraz realizację przedsięwzięć w zakresie zarządzania kryzysowego i prowadzenie działań informacyjnych.

W uroczystości wzięli udział m.in.: poseł na Sejm RP Marek Matuszewski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Wiktorowicz, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi Dariusz Rogut oraz prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." Jarosław Olbrychowski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u