Setne urodziny Pani Rozalii Strulak

Autor: Mazowiecki UW 2018-09-22 09:32:43
Rozalia Strulak ukończyła 100 lat! Z tej okazji w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach odbyła się doniosła uroczystość. W wydarzeniu uczestniczył Krzysztof Murawski Kierownik radomskiej delegatury MUW.

Z tej wyjątkowej okazji Marek Beresiński Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach oraz personel i pensjonariusze DPS zorganizowali dla pani Rozalii okolicznościowe przyjęcie urodzinowe.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej sprawowanej w intencji jubilatki przez kapelana DPS ks. Henryka Prażmowskiego, proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Michałowicach.

List gratulacyjny do pani Rozalii skierował Prezydent RP Andrzej Duda oraz Premier Mateusz Morawiecki. W imieniu Premiera list odczytał Krzysztof Murawski. Następnie wraz z bukietem kwiatów przekazał życzenia od Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery.

Wśród wielu życzeń i gratulacji, skierowanych w tym dniu do Pani Rózi - bo tak zwracają się do niej opiekunowie i pensjonariusze - dominowały życzenia zdrowia i pogody ducha. Zwieńczeniem urodzinowego przyjęcia były prezenty oraz wspaniałe torty przygotowane przez krewnych i opiekunów. Na koniec wszyscy goście odśpiewali dla jubilatki gromkie 200 lat! W wielu z nich pani Rozalia rozpoznawała krewnych oraz dawnych sąsiadów i znajomych.

,,Nie tam jest się u siebie, gdzie ma się mieszkanie - lecz tam, gdzie jest się zrozumianym" - takim mottem żyją mieszkańcy oraz personel DPS w Tomczycach.

Jak twierdzi Henryka Pajewska, starszy pracownik socjalny, Pani Rózia jest bardzo miłą i pogodną osobą. Jest bardzo lubiana przez personel i pensjonariuszy Domu. Chętnie uczęszcza na terapię zajęciową. Czasami prowadzi bardzo ożywione rozmowy telefoniczne z krewnymi z zagranicy.

W DPS w Tomczycach mieszka od października 2016 roku. Wcześniej zamieszkiwała we wsi Bądków na terenie gminy Goszczyn. Wówczas w doraźnej opiece pomagał jej bratanek oraz sąsiedzi. Przez całe życie Pani Rozalia zajmował się pracą w gospodarstwie rolnym. Jej pasją było krawiectwo. Dochody z tej działalności pozwalały na uzupełnienie domowego budżetu.

Pani Rozalia jest zwolenniczką zdrowego stylu życia. Mimo, że obecnie porusza się na wózku inwalidzkim to wcześniej codziennie pracowała w gospodarstwie rolnym i żywiła się jedynie produktami z własnego chowu. Wydaje się, że to właśnie w tym kryje się tajemnica jej długowieczności oraz dobre samopoczucie.

Życiorys Pani Rozalii Strulak obfitował w wiele wyzwań, przeżyć i wyrzeczeń. W czasie II wojny światowej Pani Rozalia została wywieziona przez Niemców do Rzeszy. Jako pracownik przymusowy pracowała w gospodarstwie rolnym w miejscowości Fürstenau na terenie Dolnej Saksonii. Szczęśliwie przeżyła wojnę i wróciła do Polski. Obecnie ma status kombatanta – osoby poszkodowanej przez III Rzeszę Niemiecką.

Jak twierdzą osoby, które ją znają, w życiu zawsze kierowała się zasadami – najpierw inni, potem ja. Dlatego do późnych lat opiekowała się własną matką oraz siostrą. Obecnie pani Rozalia jest jedyną żyjącą osobą z kilkorga rodzeństwa. W miarę możliwości odwiedzają ją bliżsi i dalsi krewni oraz sąsiedzi ze wsi Bądków.

Pani Rozalia Strulak jest już czwartą podopieczną, która w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach obchodzi 100. urodziny. Najstarsza pensjonariuszka dożył tu aż 104 lat!

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Krzysztof Murawski Kierownik delegatury MUW w Radomiu; Marek Ścisłowski Starosta Powiatu Grójeckiego; Sławomir Chmielewski Burmistrz Mogielnicy; Sławomir Słabuszewski Wójt gminy Goszczyn; Ewa Grotek Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej w Grójcu; Małgorzata Szymańczak Kierownik PT Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz kierownictwo, personel, rodzina, znajomi i pensjonariusze Dom Pomocy Społecznej w Tomczycach.

Dom Pomocy Społecznej w Tomczycach działa od 1985 roku. Jest domem stałego pobytu, przeznaczonym dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. Pod opieką personelu przebywa tu 90 osób. Dom położony jest na obrzeżach rezerwatu przyrody we wsi Tomczyce. Mieści się w XIX wiecznym zespole pałacowo – parkowym, który niegdyś był własnością rodziny Fredro-Bonieckich. Organem prowadzącym DPS w Tomczycach jest Starostwo Powiatowe w Grójcu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u