Święto Pancerniaków z Żagania

Autor: Lubuski UW 2018-09-23 07:42:03
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak dziękował za oddanie służbie, profesjonalizm i wypełnianie misji sojuszniczych żołnierzom 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Zielonej Górze, w dniu ich święta.

Na uroczystym apelu, na Placu Bohaterów w Zielonej Górze stanęli w jednym szeregu żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, reprezentanci podległych jednostek wojskowych oraz żołnierze z amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Wcześniej w intencji żołnierzy odprawiono mszę św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

- W imieniu wszystkich Lubuszan dziękuję żołnierzom 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej za codzienną, ciężką służbę. Polska jest lojalnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, który sprawia, że czujemy się bezpieczni. Ale Polska nie jest też obojętna na zagrożenia, które płyną wobec wolnego świata. Aktywnie uczestniczymy w misjach i operacjach pokojowych, które zabezpieczają interesy naszej ojczyzny – podkreślał Wojewoda Lubuski.

- Pełniąc urząd Wojewody odpowiadam za bezpieczeństwo mieszkańców województwa lubuskiego i wiem, że w sytuacjach kryzysowych mogę zawsze liczyć na Waszą pomoc. Tak było w ubiegłym roku, kiedy walczyliśmy z epidemią ptasiej grypy i ze skutkami orkanu Ksawery. Bez wsparcia żołnierzy Czarnej Dywizji nie dalibyśmy sobie rady. Za tę gotowość do podejmowania trudnych zadań, za współpracę ze wszystkimi służbami, za obecność podczas uroczystości państwowych i kultywowanie historii i tradycji dziękuję – przemawiał do żołnierzy Wojewoda Lubuski.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Generał Dywizji Stanisław Czosnek wręczyli najbardziej zaangażowanym żołnierzom i pracownikom wojska 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej odznaczenia: Medale za Zasługi dla Obronności Kraju.

W trakcie uroczystości zorganizowano Piknik Czołgisty. Zaprezentowano na nim sprzęt lubuskiej dywizji, m.in. czołgi Leopard, Rosomaki, wyrzutnie rakietowe.

11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej to elitarna jednostka, która brała czynny udział w misjach wojskowych w: Afganistanie, Iraku, na Bałkanach, w Jugosławii i afrykańskim Czadzie.

Święto Czarnej Dywizji ustanowione zostało na pamiątkę Wiktorii Wiedeńskiej. We wrześniu 1683 roku oblegająca Wiedeń armia imperium osmańskiego została rozbita przez połączone siły polsko – austriacko - niemieckie pod dowództwem Króla Jana III Sobieskiego. Na pamiątkę tej siedemnastowiecznej zwycięskiej bitwy, począwszy od roku 1983 11.Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z dumą nosi imię wielkiego władcy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u