Niepodległa 4.0 w Łodzi

Autor: Łódzki UW 2018-09-24 08:49:32
W Łódzkiej Strefie Ekonomicznej odbyła się konferencja „Niepodległa 4.0”, której gościem specjalnym był marszałek senior Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Kornel Morawiecki. W wydarzeniu wziął udział wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Konferencja została zorganizowana w ramach programu Niepodległa, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej głównym celem była dyskusja na temat zmian w polskiej gospodarce na przestrzeni lat oraz wprowadzenia w Polsce czwartej rewolucji przemysłowej.

- Ślady sporów wokół koncepcji gospodarczych i ustrojowych powstałe w podziemiu solidarnościowym można obserwować do dzisiaj. To, że mój syn, premier rządu polskiego Mateusz Morawiecki patrzy na Polskę solidarnie, jest zasługą tamtej Solidarności Walczącej i Rzeczpospolitej solidarnej, która była naszym marzeniem lat 80 - powiedział Kornel Morawiecki.

Dyskusje na tematy polskiego przemysłu, podzielono na dwa panele: historyczny oraz współczesny.

Panel historyczny zawierał prezentacje obrazujące sytuację gospodarczą w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz w latach 1945-1989 i po roku 1989. Historię tworzenia oraz rozwoju swoich przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej, w dobie przemian systemu opowiedzieli zebranym działający do dziś przedsiębiorcy z regionu łódzkiego: prezes Zarządu firmy Delia Karol Szmich, wiceprezes ds. handlu w Zarządzie Ceramiki Paradyż Paweł Łuczka i założyciel oraz prezydent Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi Makary Stasiak.

Panel współczesny omówiono w trakcie panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów z takich sektorów gospodarki, jak: finanse, paliwa i energetyka, biotechnologie, budownictwo a także IT i transport. Podczas panelu „Kierunek 4.0” przedstawiono pokaz najnowocześniejszych technologii z udziałem start-upów.

Podczas konferencji wręczono również nagrody im. Henryka Grohmanna, dla najlepszych łódzkich przedsiębiorców. Wyróżniono trzech laureatów w dwóch kategoriach: „Inwestor-mecenas” i „Ważne dla Łodzi”. Laureatem pierwszej kategorii została firma Delia Cosmetics, w drugiej natomiast nagrodę przyznano hospicjum przy ulicy Łupkowej w Łodzi oraz firmie Ericsson.

Wydarzenie zamknął otwarty, plenerowy koncert wieczorny duetu Smolik i Kev Fox.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u