Koncert wdzięczności za niepodległość. „Polacy przetrwali, bo mają królową”

Autor: Lubelski UW 2018-09-30 11:13:54
W czwartek, w Filharmonii Lubelskiej, odbył się koncert „Wdzięczni za niepodległość”, zorganizowany przez Kuratorium Oświaty i Lubelski Urząd Wojewódzki, będący zwieńczeniem konkursu „Wzór osobowy ucznia i nauczyciela. 100 życiorysów na 100-lecie Niepodległej”.

Konkurs miał za zadanie promować postawy uczniów i nauczycieli, którzy stanowią dla innych dobry przykład, poprzez swoją pasję i zaangażowanie. Na gali koncertowej obecny był m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Te wszystkie wydarzenia, które organizujemy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości są po to, żebyśmy się delektowali niepodległością, żebyśmy sobie raz jeszcze uzmysłowili jak wielką rzeczą, ogromnym darem i łaską jest niepodległość i wolność – powiedział wojewoda.

- 123 lata zaborów to ogromnie długi czas, ale to nie jest tylko kwestia długości tego czasu i życia kilku pokoleń Polaków, ale też kwestia zacierania się nie tylko państwa polskiego na mapie Europy i świata, tylko polskości w ogóle. Polacy pod trzema zaborami poddawani germanizacji i rusyfikacji, której towarzyszył terror, prześladowania z powodu polskości, przetrwali 123 lata. Bo mają swoją królową, która sama tak kazała o sobie mówić – Matkę Bożą. Bo dzięki wierze ojców, którą zachowali przez 123 lata, dzięki kościołowi, który pod wszystkimi trzema zaborami cały czas intensywnie funkcjonował, zachowali swoją kulturę, język, tradycje, obyczaje i pielęgnowali oraz rozwijali wszystko to, co polskie – dodał Przemysław Czarnek.

Punktem kulminacyjnym uroczystości, po uhonorowaniu laureatów, była część artystyczna w wykonaniu młodzieżowych i dziecięcych zespołów muzycznych, tanecznych oraz solistów i orkiestry dętej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u