Uroczyste Gaudeamus igitur wybrzmiało dziś na Politechnice Śląskiej

Autor: Śląski UW 2018-10-06 09:26:35
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wziął udział w inauguracji roku akademickiego 2018/2019, która odbyła się w nowoczesnej auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej. Życzenia udanego, nowego roku akademickiego skierowali do wykładowców i studentów Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz Minister Technologii i Przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Wojewoda Śląski w swym przemówieniu, oprócz przekazania słów uznania dla całej społeczności akademickiej za ich pracę na rzecz studentów, zwrócił również uwagę na ogromną odpowiedzialność jaka spoczywa na barkach wykładowców w kształtowaniu młodego pokolenia i uświadomieniu jego roli w formowaniu polskiej gospodarki.

- Szanowni Państwo, tu również zwracam się do kadry edukacyjnej, bo te 200 tysięcy osób (…) to są najlepsi ambasadorowie Politechniki Śląskiej. Życzę Państwu, żeby takich ambasadorów było, nie tylko w Polsce, ale i na świecie jak najwięcej.(…) To państwo ponosicie odpowiedzialność za wykształcenie, wychowanie i edukację tego nowego, młodego pokolenia. To od państwa i od młodych ludzi będzie zależało (…) jak region, jak miasto Gliwice, jak cała Polska będzie się rozwijała. W jaki sposób będziemy w stanie rywalizować i konkurować na rynkach europejskich i międzynarodowych. To jest wspólna nasza odpowiedzialność – podkreślił wojewoda.

- Dwa zdania, bardzo krótkie do młodych ludzi już dorosłych, aby odnajdywali w sobie chęć (…) walki, żeby mieli w sobie bardzo dużo siły i odwagi w stawianiu pierwszych kroków zawodowych, ale również odkrywaniu w sobie pasji dydaktycznej i badawczej. (…) Życzę, aby nie ustawali Państwo w walce o własną przyszłość – dodał wojewoda.

W trakcie uroczystości nowo przyjęci studenci oraz doktoranci Uniwersytetu Śląskiego złożyli ślubowanie akademickie i otrzymali indeksy.

Wykład inauguracyjny pt. „Od dotacji do instrumentów zwrotnych, czyli jak finansować innowacje” wygłosił Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. dr hab. Maciej Chorowski.

W tym roku około 6700 studentów zasiliło szeregi Politechniki Śląską. W rankingu Perspektywy znalazła się ona w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w Polsce, natomiast w minionym roku akademickim zajęła wysokie 4 miejsce. Politechnika Śląska wciąż pracuje nad innowacyjnością i wzrostem jakości badań, które są niezwykle ważne w dążeniu do osiągnięcia wysoko wykwalifikowanych kadr dla przemysłu, nowocześnie wykształconych specjalistów, którzy będą potrafili odnaleźć się w zmiennym środowisku pracy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u