Szybciej wielkopolską S-5

Autor: Wielkopolski UW/Tomasz Stube 2018-10-08 08:39:09
Blisko 10-kilometrowym odcinkiem trasy S-5, stanowiącym fragment obwodnicy Leszna, mogą przejechać od dziś kierowcy z Kaczkowa do Zaborowa. W uroczystości jego uruchomienia uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Andżelika Możdżanowska oraz wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który przekazał dyrektorowi poznańskiego oddziału GDDKiA Markowi Napierale zgodę na użytkowanie drogi.

Dzięki udostępnieniu kolejnego odcinka S5 skorzystają nie tylko duże aglomeracje, takie jak Poznań i Wrocław, ale także małe miejscowości, przez które przebiega obecnie ruch tranzytowy. Dla mieszkańców i kierowców każdy kolejny kilometr bezpiecznej i nowoczesnej drogi jest dobrą wiadomością - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Oddany odcinek trasy o długości 9,518 km stanowi fragment dwujezdniowej drogi ekspresowej S5 Poznań - Wrocław. Droga posiada łącznice węzła „Leszno Południe” oraz węzła „Dąbcze”, stanowiącego połączenie nowej inwestycji z istniejącą DK-5.

Oddawany fragment „piątki” przebiega całkowicie po nowym śladzie przez tereny rolne i częściowo leśne po zachodniej stronie Leszna, poza terenem lotniska szybowcowego w Strzyżewicach. Odcinek trasy S5 spowoduje skrócenie czasu podróży pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem oraz przyniesie zmniejszenie ruchu tranzytowego przez miejscowości Lipno, Leszno i Rydzyna.

Inwestycja została zrealizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wojewody wielkopolskiego. Wykonawcą prac rozpoczętych w maju 2016 roku była firma Budimex.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u