Minister Błaszczak na zlocie klas mundurowych

Autor: Lubuski UW 2018-10-09 10:13:15
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z laureatami i uczestnikami IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w Żaganiu. Ministrowi Błaszczakowi towarzyszył Wojewoda Lubuski.

Przez sześć dni, ponad pół tysiąca młodych ludzi uczących się w 16 klasach mundurowych, reprezentujących wszystkie województwa konkurowało o miano najlepszej klasy mundurowej o profilu wojskowym w Polsce. W czasie rywalizacji uczniowie musieli wykazać się wiedzą o historii i współczesności wojsk pancernych, ale również umiejętnościami podczas manewrów sportowo – obronnych i szkolenia ogniowego. Rozegrano także konkurs musztry i piosenki marszowej. W marszobiegu uczniowie mieli do pokonania dystans 8 km. Oceniane były również umiejętności w strzelaniu, rzutem granatem czy pomocy i ewakuacji rannych.

Gospodarzem zlotu była 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Wzięło w nim udział szesnaście trzydziestoosobowych drużyn wyłonionych w drodze eliminacji wojewódzkich, przeprowadzonych przez Wojewódzkie Sztaby Wojskowe, w porozumieniu z Kuratoriami Oświaty.

Głównym wyróżnieniem za zwycięstwo w Centralnym Zlocie Klas Mundurowych jest puchar Ministra Obrony Narodowej.

- Gratuluję postawy. Poprzez naukę w klasie mundurowej macie już odpowiednie kwalifikacje, aby pomagać innym w sytuacja kryzysowych. Większość z Was chce związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim . Chcecie służyć Ojczyźnie. Program certyfikowanych klas mundurowych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mamy ponad 100 szkół w Polsce, w których są takie klasy. Zachęcam, aby kolejne szkoły przystępowały do tego programu. Perspektywy służby czekają na Was - zwracał się do uczniów Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

- W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Mogłoby się wydawać, że niepodległość jest czymś oczywistym. Tak nie jest. O niepodległość trzeba dbać. Trzeba być przygotowanym, aby w sytuacji zagrożenia stanąć do walki o wolną Polskę. Są z nami dziś w Żaganiu żołnierze armii Stanów Zjednoczonych. To nasi sojusznicy. Razem dbamy o to, żeby zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – przypomniał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

W klasyfikacji generalnej, w IV Centralnym Zlocie Klas Mundurowych w Żaganiu zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. W. Andersa w Chełmie. Drugie i trzecie miejsce zajęły klasy mundurowe z Górowa Iławeckiego i Nowego Sącza. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak pogratulował laureatom oraz podziękował wychowawcom i nauczycielom, instruktorom i żołnierzom za udział i organizacje zlotu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u