„Godność i sprawiedliwość społeczna” – Polonia Restituta w Białymstoku

Autor: mat prasowe MNiSzW 2018-10-17 08:49:10
Szósta z cyklu konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” poświęcona została tematyce godności i sprawiedliwości społecznej. Uczestnicy wydarzenia rozmawiali o tym, jak pomóc wykluczonym i co należy zrobić, aby z efektów rozwoju naszego kraju korzystało jak najwięcej osób – niezależnie od miejsca zamieszkania.

Godność istotą człowieczeństwa Podczas otwarcia spotkania w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej premier Jarosław Gowin podkreślił, że niezbywalna godność człowieka jest istotą człowieczeństwa i najgłębszym fundamentem demokracji. Wypowiedział stanowcze słowa sprzeciwu wobec jakiejkolwiek formy dyskryminacji kulturowej czy ekonomicznej. Postawił ważne pytania o relacje między pracownikami a pracodawcami, o współpracę między regionami w naszej Ojczyźnie, o powszechny dostęp do służby zdrowia, edukacji i kultur – tak, by nikt nie czuł się wykluczony.

Być razem wobec ludzkiej biedy Wśród zaproszonych gości znaleźli się duchowni Kościołów katolickiego i prawosławnego. Pośród wielu zagadnień głośno wybrzmiały słowa o poszukiwaniu sposobów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, o obliczach biedy, kondycji polskiej wrażliwości na ludzkie nieszczęście oraz o solidarności z najbardziej potrzebującymi.

Cykl konferencji „Polonia Restituta” Seria spotkań pod wspólnym hasłem „Polonia Restituta” jest realizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Radę Episkopatu Polski z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Honorowy patronat nad cyklem konferencji objął Prezydent RP Andrzej Duda. Celem organizatorów, wśród których jest także Akademia Ignatianum z Krakowa, jest, by obchodząc 100-lecie odzyskania niepodległości, nie tylko świętować i wspominać wielką historię, ale wypracować również konstruktywne koncepcje z myślą o nadchodzących dekadach.

Więcej informacji na stronie www.polonia-restituta.pl

© 2018 Super-Polska.pl stat4u