Śladami polskości na Warmii i Mazurach

Autor: Warmińsko-Mazurski UW 2018-10-20 09:56:35
Dzisiaj (19 października br.) podsumowano jeden z etapów programu Niepodległa, który Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki przeprowadził we współpracy z wieloma partnerami, przede wszystkim z Kuratorium Oświaty, Delegaturą IPN i Ośrodkiem Badań Naukowych w Olsztynie. Okazją ku temu był finał konkursu dla uczniów wszystkich typów szkół województwa, przebiegający pod hasłem „Śladami polskości - Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”.

Podczas briefingu poprzedzającego galę Wojewoda Artur Chojecki zaprezentował mediom jeszcze jedną inicjatywę. Jest nią plakat przedstawiający Marszałka Józefa Piłsudskiego, autorstwa wybitnego polskiego plakacisty Wojciecha Korkucia. Prace artysty ukazują się w krajowych i zagranicznych publikacjach. Wojciech Korkuć jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in.: w Konkursie na Artystyczny Plakat za „Jazz Jamboree’98”, otrzymał także Brązowy Medal na 11 Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie, Japonia, 2015.

Nakład plakatu zostanie rozkolportowany po szkołach i instytucjach województwa. Wydrukowano również kartki z tym samym wizerunkiem, które będą rozsyłane pocztowo.

Wojewoda zachęcił do obejrzenia wystawy plakatu międzywojennego. Wprawdzie plakat międzywojenny jest manifestacją dążeń różnych politycznych obozów, jednak przede wszystkim prezentuje szczególne przesłanie ówczesnego programu tzw. sanacji. Ukazuje również czas wojny polsko-bolszewickiej. Wojewoda podziękował Centralnej Bibliotece Wojska Polskiego za udostępnienie plakatów.

Rząd Prawa i Sprawiedliwość przywiązując wielkie znaczenie do odbudowywania polityki historycznej i pielęgnowania pamięci historycznej poprzez godne świętowanie ważnych rocznic, zaplanował Program Wieloletni Niepodległa 2018 -2020. W ramach tego programu Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki podjął się realizacji trzech projektów, na które otrzymał środki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej inicjatywie. Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę Ławek Niepodległości. Multimedialna Ławka Niepodległości stanie w każdym województwie, aby uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Do MON wpłynęły 262 oferty. Przyznano dotacje na budowę 143 Ławek Niepodległości, w tym 4 w naszym województwie – w Bartoszycach, Ostródzie, Jezioranach i Wydminach. Wszystkie powinny powstać jeszcze w tym roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u