Politechnika Białostocka uruchamia Podlaską Akademię Młodego Inżyniera

Autor: mat prasowe PB 2018-10-23 09:00:58
Politechnika Białostocka rozpoczyna nowy projekt edukacyjny. Podlaska Akademia Młodego Inżyniera (PAMI) to pomysł na cykl zajęć dla młodzieży, rozwijających zainteresowania naukami ścisłymi, technicznymi i przyrodniczymi. Z projektu skorzysta 320 uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz. Każdy ze słuchaczy PAMI będzie mógł poczuć się jak student kierunku inżynierskiego.

Dzisiaj, 17 października, Politechnika Białostocka podpisała umowy dotyczące realizacji projektu z burmistrzami Bielska Podlaskiego, Siemiatycz i Hajnówki.

Z tymi samorządami współpracujemy najintensywniej i cieszę się, że możemy zaproponować im partnerstwo w kolejnym projekcie - mówił podczas dzisiejszej uroczystości Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej prof. Roman Kaczyński. Podkreślił, że partnerzy Uczelni nie poniosą z tego tytułu kosztów finansowych. Projekt Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera uzyskał bowiem wsparcie w wysokości prawie 440 tysięcy złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie "Uniwersytet Młodego Odkrywcy", w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera zaplanowano wykłady i warsztaty, które poprowadzą pracownicy Politechniki Białostockiej. Uczniowie będą poznawać zjawiska i procesy zachodzące w ich otoczeniu, m.in. procesy chemiczne w środowisku przyrodniczym, prawa mechaniki, technologii przetwórstwa i zastosowania tworzyw, sztucznej inteligencji. Będą mieć zajęcia z inżynierii kreatywności, podstaw programowania, czy techniki druku 3D.

Dodatkowym elementem PAMI są zajęcia dla rodziców, których celem będzie podniesienie umiejętności wychowawczych i wiedzy o rozwoju emocjonalnym dzieci. Będą spotkania o bezpiecznym korzystaniu z internetu przez dzieci, a także… dotyczące gier planszowych i strategicznych.

Kontakt z nowoczesną technologią, wbrew pozorom, nie zaczyna się na studiach wyższych. Często małe dzieci potrafią nas zaskoczyć umiejętnościami obsługi i poruszania się w cyfrowej rzeczywistości. My będziemy starali się porządkować tę wiedzę, właściwie ją ukierunkowywać. PAMI jest swojego rodzaju kontynuacją pracy, którą prowadzimy od kilku lat w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego - mówił Prorektor ds. Studenckich prof. Jarosław Perszko. Podlaski Uniwersytet Dziecięcy skierowany jest do młodszych dzieci: z klas IV-VI szkół podstawowych.

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak nie ma wątpliwości, że zdecydowana większość młodych słuchaczy Akademii wybierze w przyszłości kierunki politechniczne i zostanie inżynierami. Ale już dziś, zaangażowanie dzieci w projekt Politechniki Białostockiej będzie miało swój bardzo pozytywny oddźwięk w ich środowisku: wśród rówieśników, rodziców czy nauczycieli w szkołach. Wszyscy tym młodym inżynierom kibicujemy.

Idea Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera wpisuje się w strategię rozwoju naszego miasta - podkreślał burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski. Bielsk Podlaski ma swoją inteligentną specjalizację: budownictwo ekologiczne i energooszczędne. Jako samorząd powinniśmy, na jak najwcześniejszych etapach, wyłuskiwać zdolnych inżynierów, którzy mogliby zasilać bielskie przedsiębiorstwa i wspólnie z nami realizować zadania strategii. 14-15 lat to czas kiedy młodzież podejmuje pierwsze decyzje, jak będzie chciała swoim życiem dalej pokierować. Być może dodatkowe zajęcia, które oferuje Politechnika Białostocka, spowodują, że pomyślą o tym, iż warto być inżynierem, warto pójść na studia techniczne - dodawał Jarosław Borowski.

Gratuluję Politechnice Białostockiej pracowników, którzy chcą angażować się w projekty skierowane do innych środowisk, niż tylko do studentów. Wczoraj we współpracy z uczelnią inaugurowaliśmy w Siemiatyczach kolejny rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, trwa realizacja projektu Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy (w ramach PUD), a dziś rozpoczynamy Akademię Młodego Inżyniera - wyliczał burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz.

W startującej Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera udział weźmie 320 uczniów, po 80-ciu z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz oraz 40 rodziców. Rekrutacja do Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera rozpocznie się już za tydzień - 24 października. Chętni z Białegostoku będą mogli pobrać formularz rekrutacyjny ze strony internetowej projektu. Nabór kandydatów z pozostałych miast będzie prowadzony przez lokalne samorządy.

Pierwsze zajęcia PAMI odbędą się w sobotę, 17 listopada.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u