Wieńce na grobach byłych marszałków i wicemarszałków Sejmu 1919 - 1939

Autor: sejm.pl 2018-11-01 10:19:57
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych przedstawiciele Sejmu oddali hołd byłym członkom prezydium Izby. Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak i wiceszef Kancelarii Sejmu Adam Podgórski na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym złożyli wieńce na mogiłach marszałków Sejmu III i IV kadencji II Rzeczypospolitej: Kazimierza Świtalskiego i Walerego Sławka

Na Cmentarzu Powązkowskim uczcili zaś pamięć wicemarszałka Sejmu III kadencji Stanisława Cara oraz wicemarszałka Sejmu I kadencji Juliusza Poniatowskiego. Poseł Jerzy Paul i minister Adam Podgórski złożyli wieńce na mogiłach Wacława Makowskiego, ostatniego marszałka Sejmu II Rzeczypospolitej (1938-1939), Stanisława Osieckiego (wicemarszałka Sejmu Ustawodawczego i Sejmu I kadencji) i Michała Roga (wicemarszałka Sejmu II kadencji).

W Palmirach poseł Paul i minister Podgórski oddali hołd Maciejowi Ratajowi, marszałkowi Sejmu I kadencji, który został rozstrzelany 21 czerwca 1940 r. przez Niemców. Wicemarszałek Dolniak, posłowi Paulowi i ministrowi Podgórskiemu towarzyszyła asysta Straży Marszałkowskiej.

Na Powązkach Wojskowych przedstawiciele Kancelarii Sejmu zapalili znicze na grobach Jędrzeja Moraczewskiego (wicemarszałka Sejmu Ustawodawczego i Sejmu I kadencji) i Jana Dębskiego (wicemarszałka Sejmu I i II kadencji). Na Cmentarzu Powązkowskim wieńce złożono na grobach wicemarszałków Sejmu II kadencji: Jana Dąbskiego i Jana Woźnickiego oraz na mogile Kazimierza Pużaka (przewodniczącego Rady Jedności Narodowej).

Na krakowskim Cmentarzu Rakowickim przedstawiciele Sejmu złożyli wieńce na grobach członków prezydium Sejmu II kadencji: marszałka Ignacego Daszyńskiego oraz wicemarszałków Zygmunta Marka i Zygmunta Żuławskiego. Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu hołd oddano Wojciechowi Trąmpczyńskiemu (marszałkowi Sejmu Ustawodawczego), Antoniemu Stychlowi (wicemarszałkowi Sejmu Ustawodawczego) i Zygmuntowi Seydzie (wicemarszałkowi Sejmu I kadencji).

Wieńce złożono także na mogiłach wicemarszałków Sejmu Ustawodawczego: Jakuba Bojki (cmentarz parafii Wniebowzięcia NMP w Gręboszowie) i Andrzeja Maja (cmentarz parafii Wniebowzięcia NMP w Matczynie), wicemarszałków Sejmu I kadencji: Leona Plucińskiego (cmentarz parafii św. Jadwigi i św. Jakuba w Lusowie), Aleksandra Zwierzyńskiego (cmentarz parafii św. Witalisa w Tuszynie) i Ludwika Gdyka (Cmentarz Bródnowski w Warszawie), wicemarszałków Sejmu IV kadencji: Bohdana Podoskiego (cmentarz Srebrzysko w Gdańsku) i Stanisława Kielaka (cmentarz parafii św. Stanisława w Postoliskach) oraz wicemarszałków Sejmu V kadencji: Leona Surzyńskiego (cmentarz Junikowo w Poznaniu) i Wacława Długosza (cmentarz parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Ciepielowie).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u