Obchody Święta Niepodległości w Kielcach

Autor: Świętokrzyski UW 2018-11-02 08:57:19
Konferencję prasową dotyczącą organizacji wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości zorganizowała wojewoda Agata Wojtyszek. Wojewoda wraz z Komitetem Organizacyjnym Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowała dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego wiele atrakcji.

Obchody rozpoczną się od złożenia przez Wojewodę Agatę Wojtyszek wieńca przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie w kieleckiej Bazylice Katedralnej odbędzie się Msza Św. w intencji Ojczyzny, która zakończona zostanie odśpiewaniem Hymnu Narodowego przez jej uczestników.

O godzinie 12:40 rozpoczną się uroczystości na Placu Wolności w Kielcach. Podczas oficjalnej części obchodów nastąpi odsłonięcie przez Wojewodę Świętokrzyskiego oraz Prezydenta Kielc brązowych wieńców przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wszyscy uczestnicy będą mogli również wpisać się do przygotowanej specjalnie na tę uroczystość księgi pamiątkowej „Złóż życzenia Niepodległej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”. Podczas wydarzenia wojewoda wręczy medale okolicznościowe na 100-lecie niepodległości. W uroczystościach wezmą także udział stulatkowie, którzy urodzeni zostali w 1918 roku, natomiast Weterani Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przekażą młodemu pokoleniu wyjątkowe przesłanie, którego celem będzie uwrażliwienie młodych ludzi na kwestie związane z takimi wartościami jak patriotyzm czy honor. Nie zabraknie również Apelu Pamięci, salwy honorowej, defilady pododdziałów. Swój muzyczny repertuar zaprezentuje także Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Podczas konferencji wojewoda Agata Wojtyszek poinformowała również o imprezach towarzyszących obchodom Święta Niepodległości - m.in. XI Biegu Niepodległości czy pikniku patriotycznym „Służymy Niepodległej” na kieleckim Placu Wolności. Święto Niepodległości to ogromne przedsięwzięcie, w którym uczestniczy wiele służb administracji zespolonej oraz samorządowej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u