Z jeziora Dąbie wyłowiono kraba, który pochodzi z Oceanu Atlantyckiego

Autor: ZUT 2018-11-02 09:18:38
Ma niebieski pancerz a jego łacińskie imię Callinectes sapidus tłumaczy się jako piękny i smaczny. W czwartek, 11 października z ujścia rzeki Duńczyca (jezioro Dąbie) wyciągnięty został z sieci rybackich Kalinek Błękitny - krab, który występuje głównie w Zatoce Meksykańskiej i zachodniej części Oceanu Atlantyckiego.

Krab został przetransportowany na Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie tego samego dnia i niestety mimo godziwych warunków, które mu zapewniono padł i został zamrożony. Teraz posłuży jako materiał do dalszych badań biologicznych aby określić jaki dokładnie jest to gatunek i skąd przywędrował.

Wstępne oględziny wykazały, że jest to Kalinek Błękitny(Callinectes sapidus). Do Szczecina dostał się najprawdopodobniej wodami balastowymi statku. Aktualnie krab znajduje się w zasobach Zakładu Gospodarki Rybackiej i Ochrony Wód, gdzie dokładnie zostanie przebadany i wówczas powiemy coś więcej – powiedziała pani mgr inż. Natalia Kasowska z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie.

Kalinek Błękitny ma ogromne znaczenie gospodarcze. Od kilkunastu lat połowy tego gatunku utrzymują się na stałym poziomie (około 70 tysięcy ton rocznie). 15 procent żywej wagi krabów (same ich kleszcze) nadają się do konsumpcji. Kalinek Błękitny ceniony jest za bardzo smaczne i delikatne mięso. Połowy przemysłowe kraba odbywają się już od ponad stu lat. Uprawiają je głównie Stany Zjednoczone

© 2018 Super-Polska.pl stat4u