ŚWIĘTUJMY WSPÓLNIE 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Autor: Podkarpacki UW 2018-11-05 09:04:54
Wojewoda podkarpacki Ew Leniart spotkała się z przedstawicielami mediów lokalnych, by poinformować o inicjatywach podjętych w związku z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości i zaprosić mieszkańców województwa do wspólnego świętowania.

W konferencji prasowej wzięli również udział pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Bogusz oraz Aleksander Konopek, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

11 listopada – obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości organizowane przez Wojewodę Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego , Prezydenta Miasta Rzeszowa i Dowódcę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich odbędą się 11 listopada w Rzeszowie. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele Farnym, następnie uczestnicy przejdą na Plac Farny przed Pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli. Imprezy towarzyszące to m.in. Noc Pamięci, Bieg Niepodległości, organizowany przez wojewodę koncert „Polska Niepodległa”. Po obchodach oficjalnych, w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbędzie się koncert „Polska Niepodległa” (11 listopada o godz. 14.30).

– Zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych uroczystościach wszystkich mieszkańców naszego województwa. Świętujmy wspólnie 100. rocznicę odzyskania Niepodległości – powiedziała wojewoda Ewa Leniart, zachęcając do uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach.

Dyrektor Biura Wojewody i pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP Karolina Bogusz zachęciła również do włączenia się w akcję ogólnopolską „Niepodległa do hymnu”. 11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe będzie śpiewany hymn państwowy. Szczegóły dotyczące akcji tutaj .

Inicjatywy realizowane w ramach programu Niepodległa

Z myślą o mieszkańcach województwa zaplanowano wiele inicjatyw, które zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022. Odbędą się liczne koncert m. in. „Tryptyk Niepodległa” w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie czy dedykowane młodemu pokoleniu koncerty rapera Tadka Polkowskiego, w których będzie można wziąć udział w Stalowej Woli, Dębicy i Sanoku. Pozostałe wydarzenia muzyczne to koncert „Polska Niepodległa” w wykonaniu Orkiestry Dętej z Markowej, który odbędzie się 9 listopada w Przemyślu, a także koncert Chóru i Orkiestry Kameralnej Nicolaus, który będzie miał miejsce 11 listopada w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

„Noc pamięci”

Aby podkreślić wyjątkowość roku 2018, zaplanowano na 10 listopada uroczyste zapalenie zniczy, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, apel pamięci i salwę honorową tak, by w dniu Narodowego Święta Niepodległości w podkarpackich w miejscach pamięci płonęły symboliczne znicze. W każdym miejscu pamięci wystawiony zostanie posterunek honorowy żołnierzy 21BSP, 3PBOT i harcerzy z pochodniami wraz z przedstawicielami szefów jednostek wojskowych, służb mundurowych, władz regionu, administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych, harcerzy, dzieci i młodzież oraz mieszkańców województwa podkarpackiego.

Ławki Niepodległości na Podkarpaciu

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała także, że w tym miesiącu Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę Ławek Niepodległości. Ławka stanie w każdym województwie. Na Podkarpaciu dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzymają: gmina Łańcut, gmina Miejsce Piastowe, gmina Zaleszany, powiat niżański, gmina Jedlicze, gmina Baranów Sandomierski, gmina Wielopole Skrzyńskie, gmina Rakszawa, gmina Zagórz, gmina Besko, gmina Trzebownisko (lokalizacja Łukawiec) oraz gmina Hyżne. Ławki Niepodległości powinny powstać do 31 grudnia 2018 r. Jest także możliwość, aby otrzymać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna ( szczegóły na stronie MON ).

Piknik „Służymy Niepodległej w Przemyślu

Z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej 10 listopada br. w Przemyślu odbędzie się piknik „Służymy Niepodległej”. Wydarzenie to ma na celu podkreślenie odświętności roku jubileuszowego, którego mottem przewodnim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywa MON będzie mieć zasięg ogólnopolski (w 16 miastach odbędzie się jednocześnie wydarzenie plenerowe). Rozpoczęcie pikniku planowane jest na godzinę 13.00.

Szczegóły na temat organizowanych wydarzeń znajdują się w załączniku.

W konferencji prasowej uczestniczył dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Aleksander Konopek, który mówił zarówno o inicjatywach wspólnych, jak i wydarzeniach organizowanych przez samorząd województwa i podległe instytucje kultury. W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości odbędzie się szereg wydarzeń o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Liczne wykłady, wystawy, spektakle, warsztaty artystyczne będą organizowane przez muzea, biblioteki, centra kulturalne itp. Dyrektor wspomniał również o odsłonięciu „Dzwonu Niepodległości”, który 11 listopada wybrzmi na Placu Farnym w Rzeszowie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u