Ćwiczenie antyterrorystyczne KAPER-18/II

Autor: mat prasowe MSWiA 2018-11-12 10:18:20
Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej 7 i 8 listopada uczestniczyli w ćwiczeniu antyterrorystycznym Kaper-18/II, które jest częścią największych ćwiczeń wojskowych w Polsce – ANAKONDA 18.

Scenariusz zakładał, że siły Wojsk Specjalnych, Policji i Straży Granicznej przy wsparciu Marynarki Wojennej odbiją z rąk terrorystów przejęty prom z zakładnikami.

Głównym celem ćwiczenia było zgranie sił struktur wojskowych i pozamilitarnych oraz sprawdzenie procedur współdziałania i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym na morzu. Scenariusz ćwiczenia został tak przygotowany, aby ćwiczone zdarzenia były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych.

W ćwiczeniu brały udział jednostki pływające z Pomorskiego i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej i Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG, samolot Mewa z I Wydziału Lotniczego KGSG, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdyni i służby operacyjne.

W morskiej fazie ćwiczenia służby odbiły przejęty przez terrorystów prom pasażerski, na pokładzie którego znajdowali się zakładnicy. Jednostka bezpiecznie wpłynęła do portu w Gdyni, gdzie funkcjonariusze SG przeprowadzili odprawę graniczną.

Ćwiczenie zorganizowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u