100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość

Autor: Śląski UW 2018-11-12 10:30:11
Kilka tysięcy osób uczestniczyło dziś w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczne Święto ma wyjątkowy charakter, ponieważ obchodzimy je po raz setny.

Uroczystości rozpoczęły się w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla od mszy świętej pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca, której towarzyszyła muzyczna oprawa wykonana przez artystów Filharmonii Śląskiej. Tradycyjnie już mszę świętą poprzedził występ Orkiestry Dętej KWK Katowice-Kleofas oraz chóru uczniów z X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego J. Paderewskiego z Katowic, którzy zaprezentowali najbardziej znane pieśni patriotyczne.

Następnie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości, wyposażeni w biało-czerwone chorągiewki i inne patriotyczne symbole, przemaszerowali z placu przed Archikatedrą aż pod pomnik Józefa Piłsudskiego mieszczący się na Placu Chrobrego. Tam miała miejsce kolejna część oficjalnych obchodów, którą otworzyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i podniesienie flagi na maszt.

– Dzisiaj, 11 listopada 2018 roku, czyli równo 100 lat po tym, gdy Polska wróciła na mapy Europy, słowa Ojczyzna i Niepodległość w dalszym ciągu, tak jak dla walczących i oddających życie naszych przodków, winny mieć szczególne znaczenie – mówił pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Byli bohaterowie, którzy oddali ofiarę z własnej krwi dla powstania odrodzonej Rzeczypospolitej, ale nie możemy również zapominać o tych, którzy o zachowanie mowy i wiary Ojców walczyli bezkrwawo codziennie: słowem i mozolną pracą – dodał wojewoda, zabierając głos w imieniu wszystkich organizatorów, a więc również marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi i prezydenta Katowic Marcina Krupy. Poza licznie przybyłymi mieszkańcami województwa, podczas obchodów obecni byli także: sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik, śląscy parlamentarzyści, przedstawiciele sejmiku województwa, korpusu dyplomatycznego, kompanii honorowych, pocztów sztandarowych, służby mundurowe, delegacje organizacji kombatanckich, harcerzy oraz szkół.

– Nie bójmy się okazywać radości i dumy z bycia Polakami; z tego, że przynależymy do jednej wspólnoty, którą łączą silne więzy. Więzy, jak się okazuje, nierozerwalne nawet przez minione wieki naszej burzliwej historii kształtowania się wolnego i niepodległego państwa – podkreślił wojewoda.

Po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyły się efektowną defiladą służb mundurowych i m.in. 3. Pułku Ułanów Śląskich. Uczestnicy następnie mogli obejrzeć specjalistyczny sprzętu wojskowego oraz stoiska prezentujące pracę służb mundurowych, a także Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach.

Przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości wojewoda Jarosław Wieczorek złożył kwiaty w imieniu Prezydenta RP na grobie i przy pomniku Wojciecha Korfantego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u