Ku pamięci zasłużonych funkcjonariuszy

Autor: Śląski UW 2018-11-22 09:18:23
Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Sosnowcu odsłonięto pomnik upamiętniający funkcjonariuszy służb mundurowych, urzędników państwowych i samorządowych, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie.

Wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk uczestniczył w niedzielę w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego „Funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu” w stulecie odzyskania niepodległości.

Uroczystości, poprzedzone mszą święta celebrowaną przez biskupa sosnowieckiego ks. Grzegorza Kaszaka, odbyły się na placu katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. W asyście trzech kompanii honorowych - Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej - Biskup Sosnowiecki wraz z przedstawicielami służb mundurowych oraz administracji rządowej i samorządowej odsłonił monument. Sfinansowany z datków wiernych i firm oraz prywatnych darowizn policjantów, 12-metrowy pomnik, zdobiony na szczycie orłem w koronie z rozpostartymi skrzydłami został poświęcony „cichym, często nieznanym bohaterom codzienności (…) niepodległej Ojczyzny”. Autorem monumentu jest profesor Czesław Dźwigaj, rzeźbiarz i wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inicjatorami budowy pomnika są ks. biskup Grzegorz Kaszak oraz sosnowieccy policjanci.

W liście skierowanym do zebranych prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda pisał, że niezbywalną częścią suwerennej Rzeczypospolitej były i są służby mundurowe wraz z administracją państwową i samorządową. Podkreślał, że ich skuteczność zależy od poszczególnych osób.

Podziękowania dla inicjatorów budowy pomnika przekazał również premier RP Mateusz Morawiecki, którego list do uczestników uroczystości odczytał wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk. - Jesteśmy wdzięczni ojcom i bohaterom naszej odrodzonej Ojczyzny i dumni z naszej historii, bo to jedna z najbardziej inspirujących opowieści świata. Nasz współczesny patriotyzm to owoc tego drzewa pamięci. Na tym fundamencie powinniśmy budować naszą tożsamość i wyznaczać cele na przyszłość - pisał Prezes Rady Ministrów.

W uroczystościach udział wzięli licznie przybyli przedstawiciele służb mundurowych, w tym m.in.: komendant główny Policji gen. Jarosław Szymczyk, komendant wojewódzki Policji w Katowicach gen. Krzysztof Justyński, komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski, pomysłodawca pomnika, komendant miejski Policji w Sosnowcu insp. Dominik Łączyk, a także marszałek Sejmu RP Barbara Dolniak oraz posłowie i senatorowie ziemi zagłębiowskiej. Administrację rządową i samorządową reprezentowali: wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk i prezydent miasta Arkadiusz Chęciński .

© 2018 Super-Polska.pl stat4u