Wojewoda podlaski uczcił święto Politechniki Białostockiej

Autor: Podlaski UW 2018-12-04 08:20:52
Politechnika Białostocka świętowała w czwartek 69. rocznicę działalności. W jubileuszu istnienia uczelni, który był również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych jej pracownikom, wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Historia PB w pigułce 1 grudnia 1949 roku z inicjatywy Naczelnej Organizacji Technicznej i za zgodą ówczesnego Ministra Oświaty utworzona została Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska. W 1961 roku przemianowano ją na Wieczorową Szkołę Inżynierską, która 3 lata później po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia studiów dziennych zmieniła nazwę na Wyższą Szkołę Inżynierską. W 1974 roku uczelnia zyskała rangę akademicką i od tej pory funkcjonuje pod nazwą Politechnika Białostocka. Obecnie na siedmiu wydziałach Politechniki Białostockiej kształci się ponad 7 500 studentów. Uczelnia zatrudnia 1350 pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych. Ta wielotysięczna społeczność stoi przed kolejnym wyzwaniem – to wdrożenie Konstytucji dla Nauki.

Odznaczenia państwowe Wojewoda Bohdan Paszkowski wręczył pracownikom uczelni odznaczenia państwowe: Złote i Srebrne Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę. Wicekurator Oświaty w Białymstoku Elżbieta Kamińska uczestniczyła w akcie dekoracji osób, które odebrały Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Medale KEN zostały wręczone aż 41 pracownikom PB. Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała prof. Wioletta Miłkowska, która od ponad 20 lat kieruje Chórem Politechniki Białostockiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u