Kijów: Wicemarszałek Sejmu na obchodach 85. rocznicy Wielkiego Głodu

Autor: sejm.pl 2018-12-06 09:01:15
Udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie był głównym punktem oficjalnej wizyty wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego w Kijowie. W sobotę, 24 listopada wicemarszałek uczestniczył w międzynarodowym forum z okazji 85. rocznicy kulminacji tej ogromnej tragedii, która dotknęła miliony mieszkańców sowieckiej Ukrainy. W przededniu obchodów Ryszard Terlecki odbył szereg rozmów z ukraińskimi politykami.

Wicemarszałek spotkał się z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syrojid, pełniącą też funkcję współprzewodniczącej Ukraińsko-Polskiej Grupy Przyjaźni w ukraińskim parlamencie. Ryszard Terlecki rozmawiał także z zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kostiantynem Jelisiejewem. Tematem spotkań były pamięć o ofiarach Wielkiego Głodu i perspektywy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich.

24 listopada na Ukrainie obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. Jest to święto państwowe przypadające corocznie w czwartą sobotę listopada. Sowieckie władze wywołały klęskę głodu w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR eksportował ogromne ilości zboża. W efekcie bolszewickiej kolektywizacji rolnictwa i przymusowej egzekucji niewykonalnych kontrybucji produktów rolnych, w latach 1932-1933 śmierć z głodu poniosło od 4,9 do 9 milionów ludzi. Dokładna liczba ofiar nie jest znana.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u