Statek z Gdyni obsłuży farmy wiatrowe

Autor: UM Gdynia 2018-12-07 08:42:11
„Acta Centaurus” wyruszył z Gdyni na prace wyposażeniowe, a za około pół roku będzie budował i obsługiwał morskie farmy wiatrowe dla holenderskiego armatora. Kolejny nowoczesny projekt opuścił gdyńską stocznię Crist. Prace nad częściowo wyposażoną jednostką trwały od lutego tego roku.

Ma 93 metry długości, rozwinie prędkość do 13 węzłów, korzysta z nowoczesnych technologii, a w niedalekiej przyszłości posłuży przy budowie i obsłudze morskich farm wiatrowych. To częściowo wyposażony kadłub NB 313, który już opuścił gdyńską stocznię Crist i zmierza do Norwegii. Tam odbędą się prace wykończeniowe. Docelowo jednostka będzie działać pod nazwą „Acta Centaurus”. W Gdyni prace nad statkiem trwały dokładnie od 15 lutego – wtedy dokonano pierwszego cięcia blach.

To jednostka typu SOV, czyli service operation vessel – zgodnie z harmonogramem już w drugim kwartale przyszłego roku będzie pracowała przy budowie, montażu i konserwacji morskich farm wiatrowych. Wrażenie robi wyposażenie statku: hybrydowy pakiet akumulatorów, lądowisko dla śmigłowców, teleskopowy system kompensacji ruchu zamontowany na zintegrowanej wieży z regulacją wysokości i podnośnikiem ładunku lub załogi czy specjalny dźwig 3D, który udźwignie ładunek do 6 ton.

„Acta Centaurus” korzysta z innowacyjnych rozwiązań X-BOW i X-STERN. Wybrano technologie, które zapewnią utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas wchodzenia w falę i mniejsze zużycie energii. Na pokładzie statku, który budowano w gdyńskiej stoczni będzie mogło pracować 120 osób.

To zamówienie holenderskiego armatora Acta Marine. Jednostka razem z „Acta Auriga” (również budowanym przy udziale stoczni Crist) i „Acta Orion” utworzy flotę, która zajmie się wspomnianą obsługą morskich farm wiatrowych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u