Wigilia kultur i narodów 2018

Autor: Lubuski UW 2018-12-10 09:12:07
Wigilia Kultur i Narodów już po raz dwunasty została zorganizowana przez Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy oraz Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim.

Wigilia wielu narodów to wspaniałe wydarzenie, dziękuję, że mogę w nim uczestniczyć. Bardzo cieszę się, że z wielu pokoleń i wielu kultur, które przyjechały na te ziemie potrafimy zbudować tak wspaniałą wspólnotę. Poczucia wspólnoty brakuje nam na co dzień, dlatego dobrze, że jest taki czas i chwila, gdy ze wszystkich różnorodności i odmienności, wynikających z obyczajów i kultur, powstaje wspólnota, która może się wzajemnie ubogacać - mówił Wojewoda Lubuski podczas spotkania.

Wojewoda złożył zebranym życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia: - Chcę dziś życzyć nam wszystkim, by betlejemska miłość płynąca w czasie świąt Bożego Narodzenia, budowała w naszych sercach, sercach wszystkich lubuszan, tak bardzo potrzebny dziś pokój. Życzę, abyśmy zaczerpnęli z tej małej miłości, która narodzi się w betlejemskiej stajence, byśmy potrafili być życzliwi dla siebie na co dzień. Na koniec życzę też abyśmy potrafili zrozumieć, że mamy prawo do różnych poglądów i do odmienności oraz, że niezbędny jest wzajemny szacunek.

We wspólnym śpiewaniu kolęd, dzieleniu się opłatkiem, prezentowaniu zwyczajów wigilijnych i degustacji tradycyjnych potraw uczestniczyli przedstawiciele wielu kultur, w tym m.in Łemkowie z Ługów, Romowie, Górale Czadeccy, Poleszucy, Ukraińcy, przedstawiciele społeczności żydowskiej.

Inicjatorem wielokulturowej wigilii w Gorzowie Wielkopolskim jest poeta, autor książek, akordeonista, kompozytor, organizator Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa - Edward Dębicki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u