Państwo wspiera najlepsze instytucje kultury

Autor: sejm.pl 2018-12-19 10:38:37
Uroczystość odbyła się we wtorek w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczył w niej marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a umowę o współprowadzeniu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz listu intencyjnego w sprawie organizacji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, parafowali wicepremier Piotr Gliński oraz marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Zgodnie z porozumieniem od 1 stycznia 2019 r. MNZP w Przemyślu będzie współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd Województwa Podkarpackiego.

- Podpisujemy umowę o współprowadzeniu wspaniałej instytucji - powiedział wicepremier Gliński podkreślając, że Muzeum jest placówką z bardzo długą tradycją. - To wyraz naszej polityki wspierania przez państwo najlepszych instytucji kultury o charakterze regionalnym, ale oddziaływaniu znacznie szerszym - zaznaczył.

- Dziękuję panu premierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego za decyzję, a marszałkowi województwa i sejmikowi województwa Podkarpackiego za przychylność i za ambitny plan - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, zaznaczając, że Podkarpacie i stara ziemia przemyska to miejsca „z których wyłania się wielka różnorodność kultury i dobrych tradycji starej Rzeczpospolitej”.

- To bardzo dobra, systemowa pomoc - zauważył z kolei Władysław Ortyl. - Bardzo ją sobie cenimy i bardzo serdecznie za nią dziękujemy. Dziękujemy też marszałkowi Kuchcińskiemu za wsparcie - powiedział.

List intencyjny dotyczący współprowadzenia placówki przez resort kultury razem z podkarpackim samorządem został podpisany 1 września 2018 r. w Przemyślu. Jak argumentował wówczas minister Piotr Gliński, wsparcie z budżetu centralnego oznacza dla instytucji kultury zwiększenie budżetu oraz łatwiejszy dostęp do środków publicznych i inwestycyjnych. Marszałek Sejmu podkreślał z kolei podczas wrześniowej uroczystości, że starania o nadanie placówce większej rangi były prowadzone od wielu lat. - Przez wzmocnienie tej instytucji kultury będziemy mogli prężniej działać w tej części Europy - mówił wówczas Marek Kuchciński.

Podczas wtorkowej uroczystości wicepremier Gliński i marszałek Ortyl podpisali także list intencyjny w sprawie organizacji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Podpisy pod dokumentem złożyli również obecni podczas uroczystości dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki oraz dyrektor Filharmonii Podkarpackiej prof. Marta Wierzbieniec. Konkurs jest współorganizowany przez Filharmonię Podkarpacką, która - jak zauważył minister Gliński - także od pewnego czasu jest współprowadzona przez ministerstwo.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u