Tegoroczny rekordowy, przyszłoroczny w nowych miejscach

Autor: UM Gdynia 2018-12-29 09:24:02
43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych z całą pewnością przejdzie do historii. To nie tylko za sprawą zaskakujących decyzji jury czy wzbudzających wielkie emocje filmów, ale również rekordowej frekwencji. Co istotne, przyszłoroczna edycja także zapowiada się przełomowo.

Jak co roku Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ściągnął do Gdyni tysiące miłośników polskiej kinematografii. W tym roku seansom, spotkaniom z wybitnymi twórcami i wielu okołofestiwalowym atrakcjom nie mogła się oprzeć wyjątkowo liczna publika.

- Wiemy już, że 43. festiwal był rekordowy pod względem frekwencji. W projekcjach, spotkaniach i warsztatach uczestniczyło około 75 000 widzów – mówi Anna Wróblewska, rzecznik festiwalu.

Wynik robi wrażenie, szczególnie kiedy porównamy go z danymi z lat ubiegłych. W 2014 r. frekwencja wyniosła 47 000, natomiast w roku ubiegłym w festiwalu wzięło udział 61 000 osób.

Nowy rok, nowe miesjca Niemały wkład w pobicie rekordu frekwencji miało, dysponujące 8 salami, gdyńskie Multikino. Zlokalizowane w centrum handlowo-usługowym Gemini kino w tym roku zakończyło swoją działalność. Dlatego w przyszłym musimy przygotować się na nowe rozwiązania podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Jak informują organizatorzy, w tej chwili trwają negocjacje z podmiotami, które podczas przyszłorocznej edycji FPFF mogą udostępnić sale pod projekcje filmów.

- Tak jak ostatnio festiwalowe dzieła będą wyświetlane we wszystkich salach Gdyńskiego Centrum Filmowego i na scenach Teatru Muzycznego, pozostaje też wprowadzona w tym roku sala Konsulatu Kultury. Dodatkowo wiemy, że w przyszłym roku festiwal zawita także na scenę Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Cały czas trwają negocjacje dotyczące innych lokalizacji, rozmawiamy z gospodarzami sal znajdujących się w pobliżu Teatru Muzycznego, gdzie będzie można skierować część widzów. Pod uwagę bierzemy także duże kino w centrum handlowym, które będzie wymagało dodatkowych rozwiązań transportowych - podkreśla Anna Wróblewska. Festiwal w liczbach

W trackie 43. FPFF pokazano 174 filmy podczas 454 projekcji. Zarejestrowano 3657 akredytowanych uczestników. W cyklu „Gdynia Dzieciom” uczestniczyło 9 158 widzów. Przy festiwalu pracowało 212 wolontariuszy.

Przypomnijmy, festiwal odbył się w dniach 17-22 września w Gdyni. Złote Lwy trafiły do Pawła Pawlikowskiego za film „Zimna wojna”. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Jerzy Skolimowski. Najwięcej nagród przyznano twórcom i aktorom filmów: „Kamerdyner”, „Zimna wojna” i „Kler”.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u