Pogrzeb Kazimierza Kutza

Autor: Śląski UW 2018-12-29 09:59:47
Dzisiaj (28 grudnia) w Katowicach odbył się pogrzeb zmarłego 18 grudnia Kazimierza Kutza. Słynny reżyser został pochowany na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza. W uroczystości wzięli udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W ostatniej drodze reżyserowi towarzyszyli też jego bliscy i przyjaciele, politycy, artyści, duchowni oraz aktorzy, którzy grali w jego filmach i mieszkańcy regionu.

Kazimierz Kutz był wybitnym reżyserem filmowym, teatralnym i telewizyjnym, a także scenarzystą filmowym, publicystą, pisarzem oraz politykiem. To twórca niezapomnianych filmów, takich jak: „Paciorki jednego różańca”, „Śmierć jak kromka chleba” i „Sól ziemi czarnej”.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w katowickiej dzielnicy Szopienice. W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej „filmówki”. Debiutował na szklanym ekranie jako asystent Andrzeja Wajdy przy realizacji „Pokolenia”. Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych.

Był założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu filmowego „Silesia” w Katowicach. Wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W latach 1990–1991 był dyrektorem Ośrodka TVP w Katowicach. Od 2000 do 2004 roku pełnił funkcję dyrektora Ośrodka TVP Kraków.

Kazimierz Kutz był wicemarszałkiem Senatu V kadencji, marszałkiem seniorem VI i VIII kadencji, senatorem IV–VI i VIII kadencji, posłem na Sejm RP VI kadencji.

Zmarł 18 grudnia w jednym z podwarszawskich szpitali w wieku 89 lat.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u