Medale Niepodległości wręczone w Elblągu

Autor: Warmińsko-Mazurski UW 2019-01-06 09:25:01
Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki wręczył medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Odznaczeni zostali: ordynariusz elbląski ks. bp Jacek Jezierski i ks. inf. Mieczysław Józefczyk. Uroczystość odbyła się w Elblągu.

W ubiegłym roku ponad 50 osób z naszego województwa zostało odznaczonych medalem przyznawanym przez Prezesa Rady Ministrów. Gala w Olsztynie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości odbyła się w listopadzie.

Obaj księża zostali uhonorowani przez premiera Mateusza Morawieckiego jako postaci wybitne i ważne dla kilkudziesięciu lat naszej niepodległości. Zarówno wtedy, gdy Polska nie była w pełni suwerenna, jak i w czasie umacniania niepodległości – powiedział wręczający dziś w Elblągu medale Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.

Ks. Bp Jacek Jezierski urodził się 23 grudnia 1949 roku w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w Olsztynie 16 czerwca 1974, w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, z rąk biskupa Józefa Drzazgi. reprezentował archidiecezję warmińską w Zespole MEN ds. Utworzenia Uniwersytetu w Olsztynie.Jest teologiem dogmatykiem (doktorat w KUL), specjalizuje się w historii teologii i ekumenizmie. Wykładał teologię dogmatyczną na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie. Święcenia biskupie przyjął 5 marca 1994 we współkatedrze św. Jakuba Aposotoła w Olsztynie. 10 maja 2014 papież Franciszek mianował go biskupem diecezjalnym diecezji elbląskiej. W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady ds. Ekumenizmu, Rady Ekonomicznej, Komisji Rewizyjnej Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, który przygotowywał Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Ponadto jest także przewodniczącym Kapituły Nagrody "TOTUS" w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza". Z jego inicjatywy odbyły się poszukiwania szczątków doczesnych Mikołaja Kopernika w katedrze fromborskiej. W swoich wypowiedziach bp Jezierski wiele uwagi poświęca sprawom formacji chrześcijańskiej i społecznym. Formację tę, zawsze rozumiał jako przygotowanie człowieka do dojrzałego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym ojczyzny, miasta i regionu. Zna język niemiecki. Lubi poezję, zwłaszcza Czesława Miłosza i Marii Zientary-Malewskiej.

Ks. infułat Mieczysław Józefczyk urodził się 15 maja 1928 w Woli Michowej. Był uczestnikiem powstania warszawskiego, po wojnie związany z Warmińsko-Mazurską Chorągwią Związku Harcerstwa Polskiego w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku. W roku 1978 obronił doktorat z socjologii religii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Przez wiele lat był proboszczem parafii św. Mikołaja w Elblągu, wikariuszem generalnym i konserwatorem zabytków diecezji elbląskiej. W latach 80. wspierał strajkujących robotników, wielokrotnie interweniował u władz wojskowych i wojewódzkich w obronie aresztowanych i więzionych, był kapelanem Solidarności. Wygłaszał patriotyczne kazania. Był organizatorem Studium Teologicznego w Elblągu, pracował też jako wykładowca historii sztuki i konserwacji zabytków. Był kapelanem i oficerem rezerwy AK. Odznaczony m.in.: Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, honorowy obywatel miasta Elbląga.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u