MIĘDZYNARODOWA PREMIERA „MAŁEJ ZAGŁADY”

Autor: Aleksandra Różdżyńska 2019-01-23 11:01:05
Międzynarodowa premiera nowego filmu w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz „Mała zagłada” odbyła się 21 stycznia na 30. Festiwalu Filmowym w Trieście.

Film został zaprezentowany w Konkursie dokumentalnym Festiwalu w Trieście we Włoszech, prezentującego kino z Europy Wschodniej i Centralnej. Była to międzynarodowa premiera „Małej zagłady”. Krajowa premiera filmu odbyła się w maju zeszłego roku w ramach Konkursu polskiego 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Film, łączący zdjęcia dokumentalne z animacją, oparty został na głośnej książce Anny Janko pt „Mała zagłada”, nagrodzonej w 2016 roku m.in. Warszawską Nagrodą Literacką i Nagrodą Gryfia.

O świcie, 1 czerwca 1943 roku, ze wzgórz wokół wsi Sochy na Zamojszczyźnie zeszli Niemcy. Strzelali z karabinów maszynowych do uciekających ludzi, a w ich domy zapalającymi kulami. Gdy już znaleźli się na dole, dobijali mieszkańców i podpalali to, co zostało. Potem nadleciało dziewięć samolotów, które dokończyły dzieła. Teresa Ferenc miała wtedy 9 lat. Ona i jej młodsze rodzeństwo patrzyli na śmierć matki i ojca, na pożar wsi. 75 lat po tych wydarzeniach, matka, córka i wnuczka przekazują widzom tragiczną historię. Nagrania dokumentalne mieszają się w filmie „Mała zagłada” z animacją tworząc pejzaż świata wewnętrznego.

Film porusza temat pamięci i okrucieństwa zadawanego nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Czy akceptując makabrę wojny, w spokojniejszych czasach powstrzymamy się od zadawania cierpienia zwierzętom, szczególnie, kiedy dzieje się to w ukryciu w rzeźniach?

© 2018 Super-Polska.pl stat4u