Komitet organizacyjny obchodów wydarzeń sierpniowych „Gorzów 82”

Autor: Lubuski UW 2019-01-29 09:34:22
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się pierwsze spotkanie komitetu organizacyjnego obchodów wydarzeń sierpniowych „Gorzów 82”.

24 maja 2017 roku Rząd Prawa i Sprawiedliwości uchwalił Wieloletni Program „Niepodległa”, który będzie trwał do 2021 roku. Kulminacja obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości już minęła, ale wciąż można starać się o dotacje na promowanie wszystkich wydarzeń, które wiązały się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Mogą to być wydarzenia regionalne, które można upamiętnić np.: w postaci pomnika lub konferencji naukowej.

- Mamy doskonałą okazję by w roku pojubileuszowym pokazywać wydarzenia, które miały miejsce 31 sierpnia 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Sprzeciw społeczeństwa wobec stanu wojennego był bardzo istotnym wydarzeniem, jednym z większych tego typu wystąpień w Polsce. Ludzie, którzy decydowali się by walczyć o wolną Polskę nie zważali na grożące wtedy konsekwencje, które ostatecznie ponieśli. Wolna i niepodległa Polska była dla nich wartością najwyższą – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, dodając – Dlatego już dziś, podczas naszego roboczego posiedzenia, chcemy zastanowić się jak upamiętnić te gorzowskie wydarzenia, i ich wkład w polską drogę do niepodległości.

Głównym założeniem komitetu jest zorganizowanie uroczystości, które zgromadzą i zjednoczą mieszkańców wokół wydarzenia i ludzi, którzy wtedy zdecydowali się walczyć o wolność. Członkowie komitetu chcą by wydarzenia roku 1982 wpisały się na stałe w tożsamość miasta oraz mocno zaistniały w ogólnopolskiej debacie historycznej. Ważnym założeniem jest zainteresowanie wydarzeniami młodych ludzi i uświadomienie im rangi wydarzeń, głównie poprzez postawienie na edukację.

Poseł na Sejm RP Jarosław Porwich podziękował wojewodzie za tę ważną inicjatywę i zadeklarował swoje zaangażowanie w projekt oraz duże oczekiwania wobec jego realizacji:

– Musimy dbać o tożsamość swoją i tożsamość tego regionu. Są na to środki i nie powinniśmy rezygnować z realizacji tego pomysłu, ponieważ Gorzów bardzo mocno zapisał się na kartach historii. Dodatkowo powinniśmy zadbać o to, by adresatem uroczystości była młodzież – podkreślał.

Wojewoda Lubuski podkreślił, że do udziału w komitecie zaprasza wszystkie osoby, które chcą wziąć udział we wspólnej organizacji wydarzeń – Głęboko wierzę, że dzięki szerokiej współpracy z Państwem oraz Urzędem Miasta uda nam się zorganizować obchody równie wspaniałe co niedawne obchody Święta Odzyskania Niepodległości – zakończył.

Komitet organizacyjny „Gorzów `82”

Podczas spotkania powołano komitet organizacyjny „Gorzów `82” i jego radę, w której skład wchodzą:

· Przewodnicząc Rady – Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

· Zastępca przewodniczącego – Poseł na Sejm RP Jarosław Porwich.

· Zastępca przewodniczącego – Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.

· Sekretarz – Dyrektor Biura Wojewody Waldemar Gredka.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u