4. rocznica śmierci ks. Witolda Andrzejewskieg

Autor: Lubuski UW 2019-02-01 09:27:11
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak upamiętnił 4. rocznicę śmierci Ks. Witolda Andrzejewskiego, kapelana gorzowskiej Solidarności

Ks. Witold Andrzejewski był autorytetem moralnym, przewodnikiem duchowym, duszpasterzem akademickim i wielkim patriotą. Od 1980 r. był kapelanem „Solidarności”. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak złożył wieniec przy grobie ks. Witolda Andrzejewskiego, upamiętniając jego 4. rocznicę śmierci. Wojewodzie towarzyszyli Dyrektor Generalny LUW Roman Sondej i Dyrektor Biura Wojewody Waldemar Gredka.

Ks. Witold Andrzejewski

Ks. Witold Andrzejewski ur. się 3 kwietnia 1940 roku w Kownie. Jego Ojciec Rotmistrz Witold Andrzejewski zginął wraz z tysiącami polskich oficerów i podoficerów w Charkowie. Ks. Witold z Gorzowem związany był od lat 60, gdy jeszcze jako aktor trafił do Teatru im. Juliusza Osterwy. W Gorzowie Wlkp. narodziło się powołanie, które zaowocowało wstąpieniem do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie – Paradażu, które ukończył w roku 1972.

Od 1980 r. był kapelanem „Solidarności”. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007). W 2009 roku został Honorowym Obywatelem Województwa Lubuskiego. W 2014 roku otrzymał nagrodę Świadek Historii, którą przyznał mu Instytut Pamięci Narodowej. Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2015).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u